Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Divadelní svátek REGIONY návštěvníci Hradce i místní považují za živou vodu

26. 6. 2024

Divadelní svátek REGIONY návštěvníci Hradce i místní považují za živou vodu 44 snímků
Mezinárodní divadelní festival REGIONY, který letos v Hradci Králové vstoupil do 29. ročníku a jehož tématem je Chvění, Tekutost, Rovnováha, je především o divadelním kumštu, ale zároveň jde o velkou osmidenní kulturně společenskou událost. Té se až do pátku účastní nejen místní obyvatelé, ale také další návštěvní nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Ti, jež Salonky oslovily, se shodli na tom, že město festivalem tepe a divadelní svátek považují za živou vodu.

Viděli jsme s přítelem už několik divadelních představení nejen v Divadle Drak, ale také v Žižkových sadech nebo v Městské hudební síni a jsme nadšení. Líbí se nám, že město ožilo, všude se něco děje a je kam jít. To je myslím určitě moc fajn,“ řekla nám Adéla Morávková z Pardubic. Nedaleko města se ubytovali Elżbieta a Ryszard Dudovi, kteří jako milovníci divadla přijeli z polského města Wrocław.

„Hradec je krásné město a nejsme tady poprvé. Divadelní festival jsme už navštívili. Kromě toho, že vždy zavítáme na nějaké představení, rádi se v tomto období touláme širším centrem města a navštěvujeme zdejší sady, kde je velká pohoda a navíc se tam v době festivalu stále něco děje. Ta atmosféra, zvláště, když panuje letní počasí, je úžasná,“ uvedla Elżbieta.

Na festival dorazila skupina amatérských divadelníků z Brna. Samozřejmě si nemohli nechat ujít nabitý divadelní program, ale rovněž se toulají po ulicích, nebo se osvěžují u mnoha stánků v Žižkových sadech. „Dnes jsme se rozhodli, že se rozdělíme do skupinek po dvou a každý půjde ve městě jinam. Pak si o tom budeme povídat, co jsme viděli nebo zažili. Já se chystám projít všechny sady, které ve městě jsou. Večer pak jdeme zase všichni na divadelní představení,“ prozradil Adam Řezníček z Brna.

Z anglického Leedsu do České republiky na dovolenou vyrazili manželé Lucie a Thomas Wilsonovi. Lucie je Češka a pochází z Plzeňska. Divadlu propadla právě v Anglii, kde se zúčastnila několika festivalů. „O hradeckém festivalu REGION Y jsem se dozvěděla před několika lety, ale nebyla příležitost se sem vypravit. Letos jsme se rozhodli, že v Čechách strávíme měsíc a na festival vyrazíme. Určitě nelitujeme, je zde stále co vidět a navíc je Hradec skutečně kouzelné město,“ tvářila se spokojeně Lucie, jejíž manžel přikyvoval a  poznamenal: „Nachodili jsme už spoustu kilometrů a pořád je co objevovat.“

Mezinárodní festival REGIONY tedy Hradec Králové nabil energií, dobrou a radostnou atmosférou. Návštěvníci mají před sebou ještě tři dny plných rozmanitých divadelních představení, zábavy, hudebních vystoupení a dalších radostí, při nichž si na své přijdou nejen dospělí, ale také i ti nejmenší návštěvníci. REGIONY jsou prostě v souladu s letošním mottem: Chvění, Tekutost, Rovnováha.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyh.cz
Foto: Hynek Šnajdar