Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Premiéra Války světů v Divadle Drak odkryje fenomén moci a manipulace

9. 5. 2024

Premiéra Války světů v Divadle Drak odkryje fenomén moci a manipulace 10 snímků
Příznivci Thálie mají jedinečnou příležitost vidět v premiéře, poslední v sezóně 2023 a 2024, inscenaci Válka světů, která se uskuteční v sobotu od 18 hodin na Hlavní scéně Divadla Drak v Hradci Králové.

Tato novinka Tomáše Jarkovského - scénář a Jakuba Vašíčka – scénář a režie na jevišti propojuje dramatizaci stejnojmenného sci-fi románu anglického spisovatele Herberta George Wellse se sugestivní, téměř rozhlasovou reportáží z právě probíhajícího děje.

Inscenace, která je primárně určena dospívajícímu publiku od jedenácti let, ukazuje divákům vliv masových medií na veřejné mínění a manipulaci, které jsme v době fake news, deepfake, sociálních sítí a umělé inteligence vystaveni. Už ve Wellsově době došlo k rozhlasové dramatizaci tohoto románu, která vzbudila velký rozruch.

Šlo o první fenomén zpracování moci nově vznikajících masových médií, jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu, ovlivňovat jednání a smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech již více než dobře známý, vůči němuž se však s rozvojem sociálních sítí či umělé inteligence zdáme jako společnost čím dál bezbrannější.

Předpremiéra inscenace doplněná diskuzí, která poskytne jako hlubší vhled do divadelní inscenace se zaměřením na její vzdělávací přínos a nabízená témata, psychologie, morálka a etika, se koná v pátek od 17 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Milan Hajn