Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Za krásami naší vlasti

25. 7. 2020

page.Name
Pandemie koronaviru, která ovlivnila dění také v České republice, zasáhla mimo jiné i do rozhodování obyvatel, kam letos vyrazit na dovolenou a zdali vůbec. Když skončil jeden z nedávných rozhovorů pro červencový magazín Salonky na zahrádce královéhradecké Náplavky, k vedlejšímu stolu usedly dva páry a hned začaly řešit svou letošní dovolenou.

„Začátkem roku jsme se rozhodli, že pojedeme do Řecka, kde jsme už byli a moc se nám tam líbilo. Pak to vypuklo a bylo jasné, že to padne,“ oznámila jedna ze dvou dam. Pak ještě dodala, že byl velký problém dostat od cestovní kanceláře zpět investované peníze, což se nakonec podařilo. Druhý pár unisono sdělil, že bude jeden týden v Hradci a druhý stráví na pronajaté chalupě v nedalekých Orlických horách. „Chtěli jsme jet původně do Španělska, ale neměli jsme čas si rezervovat pobyt. Teď to vypadá, že naštěstí. Asi bychom tam nejeli, i kdyby to teď už šlo. Trochu se bojíme a raději budeme tady,“ prohlásil mužský zástupce druhého páru.

Debaty tohoto typu jsou zřejmě v posledních týdnech stále na pořadu dne. A také to, že letošní dovolené budou zřejmě chudší než obvykle, a to nejen výběrem míst, ale i rodinným rozpočtem. Mnozí totiž kvůli pandemii zůstali doma na tak zvané ošetřování nebo dokonce přišli o práci. Na jednu stranu neobvyklá situace ekonomicky poznamená cestovní kanceláře obstarávající pobyty v zahraničí, ale může pomoci těm, co zajišťují pobyt v republice, která nepochybně nabízí spoustu mnohdy opomíjených krás.

I my s partnerkou jsme už někdy v únoru dumali, kam letos vyrazíme. Protože máme rádi moře, chtěli jsme zavítat do jedné italské přímořské oblasti. Naštěstí jsme si dávali trochu načas a než jsme si pobyt stačili zabukovat, přišla zmíněná pandemie. A bylo rozhodnuto: zůstaneme v české kotlině. Rozhodli jsme se pro týdenní cestu po třech lokacích, které máme moc rádi. Nebylo však jednoduché zajistit ubytování, nějakou dobu to trvalo, ale mělo to dobrý konec. Ve druhé třetině července tedy strávíme dva dny v krásné Telči, pak se přesuneme na stejný počet dnů do neméně kouzelných Slavonic a pobyt vyvrcholí třemi dny ve vinařském Znojmě. Už teď se velmi těšíme a jsme vlastně rádi, že letos nepřekročíme hranice naší země a budeme si to užívat v domácím prostředí.

Takže milí Hradečáci, neváhejte a vydejte se také na průzkum krás naší půvabné vlasti, nejlépe s magazínem Salonky. Hezké léto a šťastné dny všem!