Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Už šel rudoch od válu

17. 11. 2021

page.Name
„Už jde rudoch od válu, votvíraj' se hroby, svět se vrací k normálu a von do výroby. Už jde rudoch od válu, už ho humor přešel, dělá přitom kraválu, jako by ho věšel. Nikdo ho však nevěší, čeká ho jen práce, skrovná strava, přístřeší, nebo rezervace,“ zpíval krátce po sametové revoluci v roce 1989 známý písničkář Jiří Dědeček. To však nikdo netušil, že stále rudí komunisté zdaleka nešli od válu a ještě dalších více než třicet let budou na politické scéně rozhodovat o osudech této země. Nyní se najednou všechno změnilo.

Po nedávných parlamentních volbách totiž poprvé za celých sto let své existence komunisté utrpěli nebývalý debakl a v dalším čtyřletém období zmizeli z oficiálního života i se svým pseudoguru Vojtěchem Filipem, který sloužil ve funkci předsedy. Jejich 3,6 procenta hlasů KSČM vyřadily ze hry, což byla pro mě nejlepší zpráva těchto voleb a také satisfakce za to, co jsme museli s bolševiky prožívat před rokem 1989.

Byl to čas stagnace, zadrátovaného Československa, nesvobody ve všech směrech, strachu a perzekucí, cenzury, udávání... Samozřejmě se najde řada pamětníků, komunistických voličů zejména starší generace, kteří na dobu před Listopadem vzpomínají s nostalgií a slzou v oku. Většinou argumentují tím, že tehdy byla práce pro všechny, bylo kde bydlet a při troše skromnosti se v zemi dalo docela pohodlně žít a proplouvat.
Samosebou to bylo vykoupeno poslušností, konvenčností či stádností, ať už v podobě vstupu do komunistické strany, Socialistického svazu mládeže, lidových milicí, nebo jiných podobných organizací či pravidelnou docházkou k volebním urnám s předem jasným výsledkem.

Za to lidem v šedé zóně byly dávány v souladu s loajalitou různé prebendy, jako například občasné výlety na západ, protekce pro přijetí potomků do škol, auto mimo pořadník, dovolené v chatách Revolučního odborového hnutí a tak tomu podobně. Kdo však čeřil vodu, chtěl být svobodný a dával to veřejně najevo, dočkal se pronásledování prodlouženou rukou KSČ, proslulou StB, tedy Státní bezpečností.

Přestože v naší demokratické společnosti není všechno ideální, když letos komunisté padli, byl to zcela jistě důvod k oslavě. I když však v letošních volbách šel „rudoch od válu“, není vyloučeno, že se v budoucnosti může v nějaké totalitní podobě zase vrátit na scénu. Buďme proto i nadále přiměřeně ostražití. Člověk nikdy neví, odkud nějaký komunista zase vystrčí hlavu, aby se chopil moci v zemi.