Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Za architekturou a vínem

23. 8. 2021

Za architekturou a vínem 0 snímků
Kam na letní dovolenou? To byla otázka, kterou jsme si kladli už začátkem jara letošního roku. Stejně jako loni i letos jsme se rozhodli pro tuzemské končiny. Protože je nám blízká Morava, vyrazili jsme tam. Chtěli jsme bydlet v prostorách, které jsou nám něčím blízké, ale sehnat ubytování se ukázalo jako tvrdý oříšek. Spousta lidí totiž zvolila k dovolené Českou republiku, takže to bylo hodně složité. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo.

Hradec Králové je nepochybně krásné město plné zajímavých zákoutí, ale doporučuji zdejším obyvatelům alespoň na letní chvíle změnit působiště. Naší první zastávkou byl krásný jihomoravský Mikulov. Ubytovali jsme se v originálním historickém domě Štajnhaus nedaleko centra a dva dny jsme se toulali ulicemi tohoto malebného města. Zámek a jeho okolí vás pohltí, stejně jako vyhlídka z věže kostela. Uvnitř centra to žije, všude je spousta rozmanitých kaváren s nabídkou lahodných moravských vín. Nutno ale dodat, že jejich cena je poněkud vyšší než třeba v Hradci Králové. Mikulov nás pohltil a moc se nám odtud nechtělo.

Další zastávka byla v nedalekých Valticích. Zámek, park, a hlavně výšlap mezi vinohrady na romantické místo, kterým je Kolonáda na Rajstně. Nádherné místo s jedinečnou vyhlídkou na město. Samozřejmě jsme museli zavítat také do Lednice s úžasným zámkem a přilehlým parkem. Lednický areál se spoustou zastávek je skutečně kouzelný. Tipem na výlet je zcela jistě minaret, což je 62 metrů vysoká rozhledna, k níž se dá dojít pěšky, kočárem taženým koňmi či lodí.

Z Valtic jsme se vydali na poslední část dovolené do prolulých lázní Luhačovice. Toto místo má svoji neopakovatelnou historii se spoustou staveb včetně těch funkcionalistických. Kromě stylové kolonády narazíte v centru lázní na nepřehlédnutelnou stavbu Jurkovičův dům. Ten byl v roce 1902 přestavěn architektem Dušanem Jurkovičem na dvoupatrovou čtyřkřídlou budovu s pokoji a koupelnami, kde se podávaly uhličité koupele. Dnes slouží jako hotel.

Cestou tam i zpět jsme toho viděli a navšívili samozřejmě více, například moderní Zlín s „baťovskými“ stavbami. Pokud tedy ještě plánujete dovolenou, neváhejte se vydat po našich stopách. Nebudete určitě litovat. A magazín Salonky si nezapoměňte vzít s sebou!