Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Očkování

19. 2. 2021

page.Name
Nic nového pod sluncem. Když jde o zásadní věci, vždy se v české kotlině strhne mela, společnost se rozdělí na dva tábory, které nesmiřitelně hájí to své. Samozřejmě si na tom několik politiků i těch vysloužilých přihřeje svou polívčičku, protože, co kdyby v době letošních voleb do Poslanecké sněmovny mohli znovu naskočit do rozjetého vlaku. Řeč je samozřejmě o v současné době tolik diskutovaném očkování proti nákaze covid-19.

Názory na očkování se liší, a to i mezi odborníky, sociální sítě jsou zahlcené „názory“ a veřejnost je na vážkách. Je ale zřejmé, že není moc možností, jak s virem zatočit. Buď se promoří tři čtvrtiny veřejnosti, nebo prostě očkování bude jediná možnost, jak se opět vrátit do normálního života. V polovině tohoto měsíce oslavila moje matka žijící na Moravě úctyhodné 90. narozeniny. Patří nepochybně do rizikové skupiny, ale snáší to statečně, i když nikam nechodí a je už několik měsíců zavřená doma. Má samozřejmě obavy, aby se nenakazila.

„Ahoj, mám babču přihlásit na tu vakcínu. Názory na to jsou různé, ale registrace se obstojně zaplňuje,“ napsala mi v lednu moje sestra. Myslím si, že v tomto věku je správné a zodpovědné, když matka očkování absolvuje. „Nech ji zaregistrovat, je to zcela jistě dobrá prevence,“ odepsal jsem sestře a ta to udělala. Maje máti už prošla druhým očkováním a cítí se dobře. „Nepociťují žádné vedlejší účinky. Myslím, že očkování je v této době důležité," řekla.

Je neoddiskutovatelnou skutečností, že v devatenáctém století, a ještě v první třetině toho dvacátého lidé včetně malých dětí umírali na řadu nemocí jako tuberkulóza, spalničky, Španělská chřipka, černý kašel a podobná další svinstva. V momentě, kdy vědci vynalezli na jednotlivé nemoci vakcíny a populace prošla očkováním, byly zachráněny milióny životů. To určitě o něčem svědčí. Viry jsou tady pořád, ale díky očkování je jejich neblahá účinnost minimalizována.

Já za sebe mohu říci, že se nechám proti covidu naočkovat hned, jak to bude možné, a to i bez předbíhání, jak se stalo v lednu v Hradci Králové, respektive ve Dvoře Králové nad Labem, kdy žena jednoho z krajských politiků získala vakcínu jaksi přednostně. Byla to chyba, protože to zavánělo protekcí a stát se to určitě nemělo, když spousta lidí čeká ve „frontě“, až na ně přijde řada. Podle mého názoru by však mělo očkování zůstat dobrovolné, aniž by dotyčný musel veřejně vysvětlovat, proč se rozhodl pro tu či onu variantu. Je to na zodpovědnosti každého.

Milí Hradečáci, jestli se tedy necháte očkovat, je to na vás. Názory se liší, panuje určitá nejistota, ale věřím, že se vše v dobré obrátí a letošní rok 2021 bude lepší než ten předchozí.