Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Důvěřuj, ale prověřuj

22. 9. 2022

page.Name
Čtyři roky uplynuly jako voda a jsou tu opět komunální volby. Tedy rozhodnutí veřejnosti, koho by chtěla mít nejen v hradeckém zastupitelstvu. Samozřejmě i v krajském městě se v minulém období řada věcí povedla, ale také některé z nich zůstaly nedotažené. Občané nyní mají jedinečnou příležitost dát hlas těm, kteří je dotáhnou do zdárného konce, zároveň přijdou s nějakými inovativními myšlenkami, jež mohou toto město pod Bílou věží v budoucích letech posunout dál a přispět ke spokojenému životu jeho obyvatel.

Nemá smysl si dělat iluze, že všichni případně zvolení zastupitelé budou táhnout za jeden provaz. Za svou dlouhou novinářskou kariéru jsem byl svědkem mnoha jejich zasedání v řadě měst republiky. Musím konstatovat, že i když se problémy, které je třeba řešit, mnohdy lišily, průběh a argumentace jsou prakticky totožné. Zastupitelstvo se chová jako parlament, kde se mnohdy než na věci veřejné myslí na politickou orientaci, což určitě neprospívá veřejnému prostoru a zájmům občanů. Stojí totiž proti sobě koalice a opozice. Ačkoli se mnozí zastupitelé dušují, že jim jde o blaho města, na zasedání to tak někdy nevypadá, protože někteří prosazují nesmyslné názory a handrkují se, místo toho, aby přinášeli smysluplná východiska problémů, které jsou právě na stole.

I když volby nejsou všelékem, přesto by měla veřejnost, která přichází k volebním urnám, důkladně zvážit koho a proč volí. Zároveň v hlavě nosit, alespoň částečně, to podstatné z volebních programů, které jednotlivé strany či hnutí v předvolební kampani slibují. Už z minulosti víme, že řada těchto slibů zůstala jen na papíře. Po tomto prvním kroku, kdy hlasovací lístek bude vložen do volební urny, nastává dost důležitý krok číslo dvě. Tím je kontrola předvolebních slibů zastupitelů, kterým voliči dali své hlasy. Není od věci, když si občané najdou jednou zhruba za dva měsíce čas, zajdou na zasedání zastupitelstva města, aby se přesvědčili, jak jejich zvolení zástupci pracují a prosazují vůli veřejnosti ku prospěchu všech.

Volby do městských a obecních zastupitelstev už klepou na dveře a volební se otevřou dokořán i na mnoha místech Hradce Králové ve dnech 23. a 24. září letošního roku. Doporučuji, vše předtím promyslet a prozkoumat, pak navštívit příslušnou volební místnost a využít své volební právo. Potom už zbývá jen věřit, že tento krok přispěje k blahu města. Po volbách je ale dobré mít na mysli známé a okřídlené motto: Důvěřuj, ale prověřuj!