Čtvrtek

29. července 2021

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Ráda bych, aby se péče dostala každému, kdo ji potřebuje, říká Daniela Lusková

7. 7. 2021

Péče o seniory je součástí života každého z nás. V každém životě přijde chvíle, kdy se staráme a nebo jen pomáháme babičkám, dědečkům a později i svým rodičům. Jsou ale lidé, kteří se tomu věnují profesionálně a často tomu obětují celý svůj život. Jedním z nich je ředitelka Domova U Biřičky, který se stará o seniory a věnuje jim obrovskou péči - Daniela Lusková.

Daniela Lusková je zároveň viceprezidentkou Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. Společně jsme si popovídaly o tom, jak u nás vypadá péče v domácnosti a jakou má podporu od státu. Ať už finanční nebo jinou. 

,,Podle mě by příspěvek na péči měl směřovat přímo k osobě, která se o člověka stará, aby to měla jakou svou mzdu. I částka je podle mého názoru nedostačující. Dvacet tisíc korun dostává člověk, který pracuje osm hodin denně v práci. A pečovatelé jsou většinou v zápřahu celých 24 hodin,'' říká Daniela k finanční situaci kolem péče v domácnosti. 

Společně jsme se podívaly i na to, co je kvalita v sociálních službách a jaké potřeby klientu by měly plnit například domovy pro seniory. 

,,Kvalitu se posuzuje všude a sociální služby nejsou výjimkou. U nás často řešíme potřeby klientů a do popředí vždy přání, aby měli svůj vlastní pokoj a koupelnu. To bohužel nemůžeme vždy splnit.''

 

Více se už dozvíte v našem podcastu.

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz