Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Deník N: Krajský soud povolil obnovu řízení s Pavlem Wonkou

19. 6. 2020

page.Name
Případ, který se táhne už delší čas, se posunul. Krajský soud v Hradci Králové totiž povolil obnovu řízení s posledním zemřelým politickým vězněm Pavlem Wonkou. Usiloval o to jeho bratr Jiří kvůli snaze očistit jméno svého sourozence v kauze „socialistického závazku“. Krajský soud tak změnil rozhodnutí hradeckého okresního soudu z letošního května.

Dnes o tom informoval Deník N a ČTK to potvrdil mluvčí této instituce Jan Kulhánek. Rozhodnutí je pravomocné. Případ začal v roce 1984, kdy do „Socialistického závazku na počest 40. výročí Slovenského národního povstání“ Pavel Wonka nenapsal obvyklé prázdné fráze o usilovné práci pro budování socialismu a střežení jeho výdobytků, které byly pro komunistickou dobu typické.

Popsal ale úmysl rozkrývat údajnou trestnou činnost komunistického ředitele závodu Mileta Hořice a jednoho z řidičů. Byla to jedna z aktivit, které Wonka proti komunistickému režimu vyvíjel. Okresní prokuratura v Trutnově kvůli „socialistickému závazku“ Wonku několik let stíhala, než tehdejší hradecký okresní soud věc v únoru 1988 pro neúčelnost zastavil. Wonka byl tehdy již odsouzen za závažnější činy.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Jeho bratr Jiří usiluje o očištění jeho jména svého sourozence, který třikrát skončil ve vězení. Poslední pobyt se tomuto obhájci lidských práv stal osudným. Pavel Wonka zemřel 26. dubna 1988 v královéhradecké věznici v pouhých 35 letech za dosud nevyjasněných okolností.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných i zástupců několika velvyslanectví západních zemí. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán.

ku kš
ČTK
Ilustrační foto: Jiří Máslo