Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Haló, tady rozhlas aneb Historie Českého rozhlasu Hradec Králové

7. 6. 2020

Haló, tady rozhlas aneb Historie Českého rozhlasu Hradec Králové 0 snímků
Když 18. května roku 1923 zaznělo večer z éteru: „Haló zde radiostanice OKP v Kbelích u Prahy“ bylo to považováno spíše za atrakci než za pokrok. Jen málokdo tehdy dokázal odhadnout jaký význam pro společnost může rozhlasové vysílání mít.

Po hektických počátcích, v nichž nechyběla řada neuvěřitelných příhod, byla nedůvěra veřejnosti překonána a radiopřijímače se staly běžnou součástí českých domácností. Mezi prvními koncesionáři byla i řada Východočechů… Z východních Čech se veřejné rozhlasové vysílání ozvalo o 22 let později a stalo se téměř legendou.

„Provizorně“ ve Fuchsově vile
První vysílání bylo spojeno s koncem druhé světové války. Dva nadšení radioamatéři Josef Čupr a Augustin Ševčík použili 5. května roku 1945 šifrovací vysílačku wehrmachtu, aby občany informovali o pohybu ustupujících německých vojsk. Povolení k provozu Východočeského vysílače, který měl přinášet programy z Královéhradecka a Pardubicka, vydalo ministerstvo pošt 20. srpna 1945. Jeho provoz byl slavnostně zahájen 26. srpna 1945 za účasti Mirko Očadlíka, programového ředitele Československého rozhlasu. O něco později se rozhlas přestěhoval do Fuchsovy vily ve Vrchlického ulici v Hradci Králové, ve které byl umístěn i vysílač, přenášející programy obou redakcí na společné vlně 238 metrů. Toto sídlo mělo sice být jen provizorní, ale rozhlas v něm vydržel 54 let.V roce 1950 se východočeské regionální vysílání stalo součástí Československého rozhlasu a brzy si mezi lidmi získalo velkou oblibu. Rozběhla se hudební výroba, vznikaly publicistické pořady, kratší rozhlasové hry, kabarety i estrády. Královéhradecké studio připravovalo také množství pořadů pro celostátní okruhy. V roce 1968 pařil hradecký rozhlas ke krajským studiím, která v noci z 21. na 22. srpna dokázala vysílat déle než vinohradské studio v Praze. V 70. letech nastal obrat v tvorbě publicistických rozhlasových pořadů a do vysílání se začala zařazovat častěji všednodenní publicistika.

V roce 1990 bylo jasné, že velké změny programové, organizační i personální jsou nevyhnutelné. V tomto roce vzniklo moderované Dobré jitro a Dopolední Habaděj. Do čela studia si zaměstnanci zvolili Petra Haše, vznikla nová koncepce zpravodajství a publicistiky a o tři roky později byl dokončen přechod na stereofonní vysílání. V roce 1996 se začalo vysílat podle nového programového schématu a dvanáctihodinové moderované vysílání s řadou nových redaktorů a moderátorů si získalo u posluchačů velkou oblibu. Habaděj se stal jednou z nejposlouchanějších relací u nás.

Loučení se starou technikou
„Provizorní“ sídlo ve Fuchsově vile ale mělo řadu nevýhod. Redaktoři, moderátoři, technici a další zaměstnanci pracovali ve velmi stísněných podmínkách. Přesto u nich vyhlídka na přestěhování do nových prostor v Havlíčkově ulici nevyvolávala příliš nadšení. Částečně to bylo způsobeno i vědomím, že kromě nepříjemného stěhování je čeká i přechod na práci s moderním digitálním vybavením...

„Když jsme se sem v roce 1999 stěhovali, neloučili jsme se lehce,“ vzpomíná s úsměvem vedoucí programu ČRo Hradec Králové Lada Klokočníková. Podle ní ale netrvalo dlouho a všichni si bez větších problémů zvykli na nové prostředí, a především na nové technologie, které v té době patřily mezi nejmodernější v Evropě. Vysílání v novém prostředí začalo 26. února 1999 a moderní řešení interiérů studií a instalace špičkové digitální rozhlasové technologie značnou měrou přispělo ke zkvalitnění vysílání.


Podle ní ale netrvalo dlouho a všichni si bez větších problémů zvykli na nové prostředí, a především na nové technologie, které v té době patřily mezi nejmodernější v Evropě. Vysílání v novém prostředí začalo 26. února 1999 a moderní řešení interiérů studií a instalace špičkové digitální rozhlasové technologie značnou měrou přispělo ke zkvalitnění vysílání. „Dnes už si nikdo z nás jinou práci neumí představit. Moderátoři vysílají převážnou část programu ze samoodbavovacího pracoviště, redaktoři zpravodajství se hlásí z terénu ve snaze nabídnout aktuální regionální informace a regionální charakter mají i publicistické pořady,“ dodává vedoucí programu.

Posluchač na prvním místě
Ve snaze být posluchačům co nejblíže Český rozhlas Hradec Králové posluchačům nabízí kromě pravidelného regionálního zpravodajství  přímé přenosy z výjimečných akcí regionu. Během roku je jich přes třicet. Velmi oblíbený je také tříhodinový Páteční Habaděj, vysílaný z rozhlasové kavárny District V, kam zveme zajímavé hosty. Mezi nejoblíbenější pořady patří i jeden z nejstarších kontaktních pořadů Vaříme s Habadějem. Největší akcí, která má kořeny v královéhradeckém rozhlase, je anketa Šarmantní osobnost roku. Za její čtyřiadvacetileté trvání se posluchači mohli na galavečerech v Hradci Králové setkat s vítězi ankety, kterými byli například Marek Eben, Zdeněk Svěrák, Karel Gott nebo profesor Pavel Pafko. Letošní ročník vyvrcholí 24. listopadu v Kongresovém centru Aldis a bude součástí oslav 75. výročí zahájení rozhlasového vysílání z východních Čech.

Víte, že ...

- první rozhlasová koncese, kterou podepsal tehdejší ministr pošt a telegrafů, byla vydána 23. září 1923.
- dnešní slovo rozhlas vzniklo v roce 1925.
- v roce 1926 začal Československý rozhlas vysílat časové znamení.
- v roce 1937 počet koncesí v ČSR překročil jeden milion.
- 5. května 1945 se ozvalo první české vysílání z Hradce Králové.
- 20. srpna 1945 vydalo ministerstvo pošt povolení k provozu Východočeského vysílače (předchůdce ČRo Hradec Králové), jehož provoz byl slavnostně zahájen 26. srpna.
- 1. května 1953 u nás bylo zahájeno vysílání v rozhlase po drátě.
- nejstarším pořadem s největším posluchačským ohlasem jsou Písničky na přání.
- od 26. února 1999 vysílá ČRo Hradec Králové z nové budovy v Havlíčkově ulici, studia jsou vybavena nejmodernější technikou.
- v neděli 18. května 2003 začal ČRo Hradec Králové poprvé vysílat přes internet.
- doyen redakce Václav Souček dostal za své rozhlasové fejetony novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2005.
- v letech 2004 a 2006 obsadil ČRo Hradec Králové 2. místo v soutěži Firma kraje.

Tomáš Peterka
Foto: archiv
ČRo Hradec Králové