Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-3°

Svátek má

Kapacitu úpravny vody z řeky Orlice zvýší o dvě třetiny, posílí zásobování

23. 6. 2020

page.Name
Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové zvýší kapacitu úpravny vody z řeky Orlice o dvě třetiny ze 150 litrů za vteřinu na 250 litrů za vteřinu. Chtějí tím posílit jistotu zásobování regionu pitnou vodou, kdy kvůli dlouhodobému suchu není jasné, jak se budou vyvíjet zásoby podzemních vod. Ze sítí hradeckých vodáren je v regionu zásobováno pitnou vodou přes 168 tisíc lidí.

Náklady na rozšíření kapacity úpravny vodárny odhadují na 50 milionů korun. Letos by chtěly vybrat dodavatele a na konci roku začít se stavbou, která bude spočívat v rozšíření technologie v objektu úpravny. Vše by mohlo být hotové na přelomu let 2021 a 2022. V roce 2021 by mělo jít o největší investici vodáren. Na stavbu má VAK předběžný příslib dotace od ministerstva zemědělství.

Hlavní část vody pro Hradecko nyní pochází z podzemních zdrojů Litá u Českého Meziříčí. „V květnu tam byla hladina podzemní vody na nejnižší úrovni za celou dobu dosavadního pozorování,“ řekl technicko-provozní náměstek hradeckého VAKu Pavel Loskot, který připomněl, že oblast Litá leží v přírodní rezervaci Zbytka a čerpání vody tam je kvůli ochraně přírody od března do července omezené. Kromě vody z prameniště Litá a z Orlice proudí další voda na Hradecko potrubím od sousedních vodáren v Náchodě a Pardubicích.

Úpravnu vody, která pochází z 60. let minulého století, vodárny v posledních letech významně modernizovaly. V roce 2014 dokončily dva roky trvající rekonstrukci za 116 milionů korun. Loni vodárny do modernizace osmi filtrů s granulovaným aktivním uhlím vložily přes 20 milionů korun. „Úpravna je klíčovým zařízením pro zásobování obyvatel v regionu pitnou vodou,“ uvedl Loskot.

Loni hradecké vodárny na vlastních zařízeních vyrobily 7,13 milionu metrů krychlových pitné vody, z nichž 4,93 milionu m3 pocházelo z podzemních zdrojů a 2,2 milionu m3 z řeky Orlice. Krátkodobě by úpravna po zvýšení kapacity měla být schopná zajistit rozhodující část dodávky vody pro okres Hradec Králové. Za celý rok čerpání vody z Orlice podle nařízení úřadů nesmí přesáhnout tři miliony metrů krychlových.

Ve standardním provozu byla úpravna od roku 1964 do roku 1997, kdy začala sloužit jako záložní zdroj. K vyrovnání dodávek kvůli omezenému čerpání v Lité ji vodárny použily poprvé v roce 2009. Od modernizace před šesti lety je úpravna v trvalém provozu. VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývají se investicemi do tohoto majetku. Vlastní provoz, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let.

Zdeněk Rychtera kš
ČTK
Ilustrační foto: vakhk.cz