Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Koalice pro Královéhradecký kraj chce obhájit pět mandátů

29. 6. 2020

page.Name
Koalice pro Královéhradecký kraj (KKHK), kterou tvoří KDU-ČSL, Volba pro město a Nestraníci, by chtěla v krajských volbách, které proběhnou v pátek a v sobotu 2. a 3. října současně s volbami do Senátu, pět mandátů získaných v roce 2016 téměř za deset procent hlasů.

Náklady na předvolební kampaň koalice by měly činit asi 1,5 milionu korun. ČTK to dnes řekl lídr kandidátky, poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Koalice pro Královéhradecký kraj je součástí krajské koalice tvořené ještě ČSSD, ODS, Starosty a Východočechy a TOP 09.

„Je tady velká konkurence, došlo k pospojování některých subjektů. Přál bych si, abychom jako koalice obhájili pět mandátů a KDU-ČSL své čtyři,“ řekl Bělobrádek. Uskupení je podle něj připraveno jednat po volbách o případné koalici i přijmout roli opozice. „Osobně rozhodně nejsem připraven hrát ponižující roli nějakého ocásku v jakékoliv koalici,“ uvedl. Za Bělobrádkem kandidují starosta Černčic Martin Machů (KDU-ČSL), vysokoškolský pedagog Miroslav Půža (VPM), místostarosta Jičína Petr Hamáček (KDU-ČSL) a lékař Jan Čáp (KDU-ČSL).

Ve volbách v roce 2016 byl součástí Koalice pro Královéhradecký kraj také Hradecký demokratický klub (HDK). Letos se však stal součástí uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj, který ještě tvoří TOP 09 a Liberálně ekologická strana. „Mrzí mě, že HDK odešel. Bylo to o tom, že jsme se neshodli na senátním kandidátovi v Hradci Králové. HDK staví svého kandidáta a my také,“ poznamenal Bělobrádek. Za KDU-ČSL bude do senátu kandidovat Jan Čáp. HDK a TOP 09 podporují kandidaturu právníka Jana Holáska.

Hnutí ANO, které v krajských volbách v roce 2016 v Královéhradeckém kraji zvítězilo, ale skončilo v opozici, povede do voleb podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček (ANO). Jedničkou společné kandidátky ODS, STAN a Východočechů bude náměstek hradeckého hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Uskupení Spolu pro kraj, které tvoří ČSSD a Strana zelených, povede hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Lídrem kandidátky KSČM bude poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Lídrem Pirátů bude obchodní analytik a zastupitel Pavel Bulíček (Piráti). Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do voleb povede advokátka Markéta Pakandlová.

Zdeněk Rychtera dr
ČTK
Ilustrační foto: hradeckralove.cz