Čtvrtek

29. září 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Koalice v Hradci Králové se dostala do sporu kvůli stavbě fotbalové arény

10. 6. 2020

page.Name
Královéhradecká koalice se dostal do sporu kvůli stavbě fotbalového stadionu. Koaliční uskupení Změna pro Hradec a Zelení se otevřeně přidalo na stranu opozice, která je proti uzavření údajně předražené zakázky na správce stavby stadionu.

Koaličním stranám ANO a ODS se takový postup Změny a Zelených nelíbí. Náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO) jednání Změny a Zelených ve vyjádření pro ČTK označila za porušení koaliční smlouvy. Koalice v zastupitelstvu disponuje nejtěsnější většinou 19 z 37 hlasů.

Původní vítěz tendru na správu stavby stadionu nabídl cenu 7,8 milionu korun bez DPH, ale později od zakázky odstoupil. Rada města měla v úterý rozhodnout, zda město přijme nabídku firmy Arcadis, která jako druhý účastník tendru nabídla cenu 31,8 milionu bez DPH. Rada o zadání zakázky mohla rozhodnout hlasy ANO a ODS. Nakonec ale radní o zakázce nerozhodli a věc posunuli k rozhodnutí na jednání zastupitelů na konci června.

Proti přidělení zakázky Arcadisu se postavily čtyři opoziční strany a také koaliční uskupení Změna a Zelení. Nelíbí se jim především zvýšení ceny. V dopise primátorovi strany nabídku Arcadisu označily za předraženou a primátora vyzvaly, aby o věci nechal rozhodnout zastupitelstvo. Opoziční Piráti připomněli, že ANO a ODS mají v zastupitelstvu dohromady jen 16 hlasů a v případě prosazení zakázky Arkadisu by se musely spolehnout na tři hlasy KSČM.

Podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) by koaliční strana tímto způsobem vystupovat neměla. Jednání Změny a Zelených bude chtít probrat na koaliční schůzce na konci června. „Dopis nás osočuje z něčeho, co vůbec není pravda,“ řekl ČTK. Podle něj o posunu rozhodnutí do zastupitelstva rada rozhodla ještě před tím, než dostala dopis opozice. „Ukázalo se, kdo má skutečný zájem na tom, aby se stadion postavil, a kdo tu stavbu brzdí, popřípadě přímo neguje,“ dodal.

Náměstkyně Pourová původně považovala podpis koaliční strany pod dopisem za hloupost nebo klukovinu. „Je to ale velmi neetický krok na hranici slušnosti. Tento krok je porušením (koaliční) smlouvy. Budu chtít, aby nám Změna a Zelení řekli, jak si dál představují spolupráci,“ prohlásila.

Změna a Zelení podle náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení) uzavření smlouvy s Arcadisem kvůli vysoké ceně nepodpoří. „Domníváme se, že záležitost měla být projednána na zastupitelstvu, to byla naše motivace k podpisu dopisu. Není to věc, která by byla zásadní z hlediska fungování koalice,“ uvedl Hanousek.

Výběr správce stavby má předcházet vypsání čtvrtého tendru na firmu pro stavbu stadionu. Podle primátora Hrabálka by celková cena za správce stavby i za stadion neměla překročit již dříve stanovených 605 milionů korun bez DPH. Radnice stavbu fotbalové arény na místě nevyhovujícího všesportovního stadionu připravuje více než 15 let.

Zdeněk Rychtera hj
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera