Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Nemocnice získala nový přístroj, usnadní dýchání pacientům s cystickou fibrózou

24. 6. 2020

page.Name
Jmenuje se Simeox. Jde o speciální přístroj, který pomáhá s odstraňováním hlenů. Fakultní nemocnice v Hradci Králové, konkrétně plicní klinika, ho získala od Klubu nemocných cystickou fibrózou. Jak uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor, v České republice byly dosud v nemocnicích čtyři tyto přístroje. „Fakultka“ je tak pátým zdravotnickým zařízením, které tento přístroj má k dispozici.

„Pacienti s cystickou fibrózou jsou u nás hospitalizováni při zhoršení jejich zdravotního stavu a nový přístroj jim pomůže usnadnit dýchání,“ řekl Vratislav Sedlák, primář plicní kliniky, která v současné době eviduje 32 pacientů s cystickou fibrózou z celého regionu východních Čech. Klub nemocných cystickou fibrózou přístroj za zhruba 200 tisíc korun pořídil z příspěvků drobných dárců.

„Pacienty s cystickou fibrózou nelze vyléčit, ale je možné jim pomoci prožít delší a kvalitnější život,“ uvedla ředitelka klubu Simona Zábranská. Cystická fibróza je nevyléčitelné onemocnění, průměrný věk pacientů je 26 let. Nemocným se v plicích tvoří abnormálně hustý hlen a plíce se tak ničí opakovanými záněty. Bližší informace o činnosti Klubu nemocných cystickou fibrózou je možné najít na www.klubcf.cz

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: mr-diagnostic.cz, FN HK