Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-3°

Svátek má

Novou lávku přes řeku Labe postaví firma SMP CZ za 134 milionů korun

30. 6. 2020

page.Name
Zastupitelé města Hradec Králové včera schválili vítěze v pořadí již čtvrtého výběrového řízení na stavbu nové lávky přes řeku Labe. Stala se jím společnost SMP CZ z francouzské skupiny Vinci, která lávku postaví za 133,7 milionu korun bez DPH. Pokud by firma odmítla uzavřít smlouvu, město by tendr zrušilo.

Stavbu lávky v blízkosti kongresového centra Aldis město připravuje od roku 2003, předchozí tendry ztroskotaly na vysoké ceně. Zastupitelé letos v dubnu schválili, že v roce 2021 by v rozpočtu města mělo být na stavbu vyčleněno 117 milionů korun. Více než polovinu nákladů stavby by měla zaplatit evropská dotace.

Stavba lávky je úzce spjata se stavbou regionálního sídla Československé obchodní banky, které v lokalitě Aldis roste od roku 2018. Firma vybraná na stavbu lávky bude moci na staveniště nastoupit až na podzim roku 2021, až stavbaři dokončí práce na budově ČSOB. Město se v původní smlouvě s ČSOB pod sankcí 15 milionů korun zavázalo, že lávku postaví do letošního dubna, což se nestalo. Radnice ale hrozbu pokuty odvrátila, když se s bankou dohodla na posunutí termínu o více než tři roky.

V posledním tendru jediný zájemce nabídl lávku za cenu 142 milionů korun bez DPH. Druhý tendr byl zrušen také kvůli vysoké ceně, do prvního tendru se nikdo nepřihlásil. Město pro stavbu původně počítalo s cenou kolem 48 milionů korun bez DPH. Zvláštností navržené lávky je to, že má být postavena málo obvyklou technologií speciálního vysokopevnostního betonu.

Zdeněk Rychtera sd
ČTK
Ilustrační foto: hradeckralove.cz