Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Program Antivirus tu je pro pomoc jinak funkčním firmám, říká ekonom

1. 6. 2020

page.Name
Jak už jsme čtenáře Salonek informovali, do 12. června budou magistrátem města Hradec Králové v souvislosti Program ochrany zaměstnanosti Antivirus přijímány od zdejších drobných podnikatelů žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun. Tento program má pomoci firmám ochránit pracovní místa.

V krátkém rozhovoru se k němu vyjádřil ekonom Lukáš Režný, odborný asistent z Univerzity Hradec Králové, s ním i jeho kolegou Ivanem Soukalem si můžete přečíst obsáhlý rozhovor v červnovém vydání kulturně-společenského magazínu Salonky, který bude v těchto dnech distribuován na vybraná distribuční místa v Hradci Králové.

Jak program Antivirus vnímáte jako ekonom?
Jednoznačně pozitivně. Stát se tak podílí na části ztrát firem nejvíce zasažených přijatými opatřeními namířenými na zpomalení šíření pandemie. Jde o určité sdílení ekonomických dopadů situace – zaměstnanci v řadě případů pobírají sníženou náhradu mzdy, na kterou přispěje stát, firma čelí propadu tržeb. Ztráty se tak rozkládají na všechny tržní subjekty. V tomto kontextu je také nutné zmínit i program Covid 1–3. Sice není cílený na udržení zaměstnanosti přímo, ale jeho obsah ho nepřímo rovněž zajišťuje. V době krize je právě úvěrová záruka doporučovaný nástroj, který má být jasně preferován před vstupem státu do firmy a podobně. To mimo jiné bylo pěkně vidět i na mediálně zajímavém příkladu Smartwings. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček několikrát zmínil připravenost státu do aerolinek vstoupit, až po čase sami Smartwings museli explicitně říci, že o to nestojí. Státem ručený a dotovaný úvěr od komerčních bank až na tři roky je důležitý v době, kdy tři čtvrtiny firem svoje zotavení vidí za horizontem jednoho roku. Ptal bych se po dostatku peněz pro program a parametry jeho kontroly. Jsme v Čechách. Nejsme eticky tak na výši, aby se neobjevily subjekty se zájmem o peníze, na které nemají úplně nárok.

Považujete tedy program v současné době za důležitý? V čem?
Ano, po prodloužení programu vládou i na květen pomůže firmám překlenout to nejhorší období, v němž byla poptávka masivně omezena karanténou.

Není to pouze řešení okamžitých dopadů, překlenutí výpadku a získání času?
O nic jiného by vlastně ale ani jít nemělo. Samozřejmě nyní budou firmy čelit oslabené spotřebitelské poptávce, pokles HDP za první čtvrtletí byl 3,6 procenta HDP. Je to ten samý případ, jako odložené splátky hypoték. Nejde o odpuštění, úroky za odložené splátky budou bance spláceny po skončení plánované doby splátkového kalendáře nebo rozpuštěny do zbývajících splátek. Tam jde o stejné získání času, než klient získá díky mzdě další prostředky, stát vám hypotéku hradit nebude. U firem je to velmi podobné. Je potřeba si říct, že Antivirus i Covid programy tu jsou pro pomoc jinak funkčním firmám. Nejenže všechny nezachráníte, ono to ani není žádoucí. Aniž bych složitě vysvětloval morální hazard, znovu upozorním na pohled, že stát jsme my. Komu chcete pomoci? Já firmě, které pandemie s následnými opatřeními podrazila nohy, ale běžně je životaschopná.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zuzana Dostálová