Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

Zítra

13°

Svátek má

Školy rozdají žákům vysvědčení různou formou, třeba i venku

24. 6. 2020

page.Name
Předávání vysvědčení na konci školního roku se nemusí odehrávat je v prostorách třídy. V Královéhradeckém kraji se budou rozdávat třeba i venku. Jednotný nebude ani termín, některé školy k tomu přikročí v pátek, jiné v pondělí 29., případně v úterý 30. června. On-line nástroje by z výuky zcela vymizet neměly. Nedávná úprava mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví umožní předat vysvědčení za účasti všech žáků ze třídy najednou.

„Vysvědčení budeme předávat v pátek. Nedává smysl, aby děti přišly na dva dny v pondělí a v úterý. Je na třídních učitelích, jak si to zorganizují, jestli ve třídách, nebo venku,“ řekl Jiří Vojáček, ředitel Biskupského gymnázia, církevní základní školy, mateřské školy a základní umělecké školy Hradec Králové. V některých školách rozhodly o termínů rozdávání vysvědčení plánované stavební práce. „V pondělí a v úterý máme ředitelské volno. Je to kvůli stavebním úpravám, které chystáme. Vysvědčení budou učitelé předávat dětem v pátek, a to normálně ve třídách,“ prozradil František Obr, ředitel královéhradecké ZŠ Bezručova.

Druhé pololetí ve školách bylo významně poznamenáno pandemií koronaviru. Dva a půl měsíce byly zcela uzavřené, rozvolňování se pak netýkalo všech žáků a studentů. Školy přešly na on-line výuku. Nový systém výuky ale klasickou zcela nenahradil. Mimořádný provoz škol během pandemie se podle oslovených ředitelů škol podařilo zvládnout dobře. Plus vidí hlavně v zařazení on-line výuky.

„Měli jsme z toho větší obavy, nakonec to v rámci možností dopadlo docela dobře. Učitelé z toho dokázali vytěžit maximum. Všechny nás to posunulo dopředu. Kdyby to mělo přijít znovu, už víme, jak na to. Těšíme se, jak budeme učit normálně, ale zároveň on-line nástroje z výuky nevymizí,“ uvedl Matěj Ondřej Havel, ředitel hradeckého gymnázia J. K. Tyla.

Ředitel biskupského gymnázia Vojáček šel v úvahách o zachování on-line výuky ještě dál. „Vzal jsem si z toho, že týden dva ze školního roku strávit distanční výukou může být pro všechny obohacující. V budoucích letech je docela možné, že takový prvek zařadíme, byť k tomu nebude pandemický důvod.“

V Královéhradeckém kraji se také někteří učitelé zapojili přímo do tvorby on-line výuky. Na Náchodsku vznikl projekt Digitální pohotovosti, který měl v době nouzového stavu pomoci školám se zavedením jednoduchých digitálních vzdělávacích a komunikačních nástrojů. Původně mělo jít o podporu menších škol na Náchodsku, které neměly s digitálními technologiemi moc zkušeností. Postupně se projekt rozšířil do řady škol v republice.

Tomáš Kučera hj
ČTK
Ilustrační foto