Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Z programu Antivirus dostane 264 drobných podnikatelů 6,5 milionu

30. 6. 2020

page.Name
Zastupitelé Hradce Králové včera rozdělili z městského programu Antivirus zbylých 6,5 milionu korun mezi 264 drobných podnikatelů. Již dříve rada města rozdělila 52 žadatelům dohromady 723 tisíc korun. Celkem tak město 316 malým podnikatelům zasaženým koronakrizí dá přes 7,2 milionu korun.

Město původně přijalo 412 žádostí, z nichž 96 kvůli nesplnění podmínek vyřadilo. Na pomoc pro hradecké podnikatele měla radnice v programu Antivirus deset milionů korun. S vyplácením částek chce vedení Hradce začít v červenci.

„Vyhradili jsme 10 milionů korun určené na pomoc hradeckým podnikatelům. Podařilo se nám tuto částku správně odhadnout, jelikož na všechny žadatele, kteří splnili podmínky, se dostane,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek. Při schvalování programu v zastupitelstvu někteří opoziční zastupitelé uváděli, že suma podpory je vzhledem k počtu podnikatelů v Hradci Králové malá.

Rada města mohla schválit pouze žádosti, kdy podnikatelé žádali o finanční pomoc do 20 tisíc korun. Žádosti s vyššími částkami museli dnes schválit zastupitelé. Přijímání žádostí o finanční pomoc pro drobné podnikatele a živnostníky až do výše 25 tisíc korun, kteří během nouzového stavu museli kvůli vládním nařízením zavřít, začalo koncem května. Ne všichni ale požádali o maximální podporu.

Podmínkou bylo, že mají sídlo a provozovnu v Hradci Králové. Žadatelem mohla být pouze právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává méně než deset lidí a také musí mít například nepřerušenou podnikatelskou činnost. „Bohužel jsme museli vyřadit takové žadatele, kteří byť v Hradci Králové mají provozovnu, tak zde nemají sídlo. Vyhovět jsme nemohli ani těm, kteří nebyli zapsáni v živnostenském rejstříku,“ dodal primátor.

Pomoc bude možné využít například na náklady na mzdy, související odvody, na energie, platby za nájemné s výjimkou případů, kde byly prominuty v rámci dalších opatření programu Antivirus či nákladů, na které byla čerpána jiná podpora, například od státu.

ry sd
ČTK
Ilustrační foto