Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Když znovu udeří Covid-19, nemocnice má ochranných pomůcek dostatek

10. 7. 2020

page.Name
Podle Jaroslava Malého, náměstka Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jsou zásoby ochranných prostředků pro případ druhé vlny Covid-19 v tomto zdravotnickém zařízení dostatečné. Jsou jich k dispozici statisíce, respirátorů FFP3 nutných pro intenzivní péči je o řád méně.

„I v případě, že by se rozjela silná druhá vlna pandemie, máme zásoby zdravotnických pomůcek na několik měsíců. Jakkoli je budoucí vývoj okolo onemocnění koronavirem nejasný, zásoby, které máme, by měly zabezpečit spolehlivou ochranu zdravotníků,“ řekl náměstek. Pro situace, jako byla letošní pandemie nového koronaviru, kdy je nemocnice ve zvýšeném provozu, je stanovena tak zvaná kritická měsíční spotřeba. Ta je 100 tisíc respirátorů třídy FFP2, kterých má nemocnice na skladě zhruba 300 tisíc.

 

„Pro oddělení intenzivní péče a několik dalších pracovišť, kde je nutné používat respirátory FFP3 s vyšším stupněm ochrany, je kritická měsíční spotřeba stanovena na devět tisíc kusů, nemocnice jich má k dispozici 10 tisíc. V dostatečném množství je nemocnice zásobena také dalšími ochrannými pomůckami, jako jsou roušky nebo ochranné štíty,“ ubezpečil Malý.


 

Momentálně jediným pacientem ve fakultní nemocnici s pozitivním testem na Covid-19 je žena, která k nákaze přišla v trutnovské nemocnici. „Z informací, které mám k dispozici, je většina nových případů importovaných ze zahraničí. Jde například o agenturní pracovníky z východní Evropy, kde stačí aby byl jeden nakažený a mohou to od něj dostat všichni spolucestující,“ uvedl náměstek.

 

Jak prohlásil, agenturní pracovníci by měli být všichni testování už na hranicích, protože riziko, že se na české území dostanou nakažení ze zahraničí je stále vysoké. „U agenturních pracovníků je navíc nesmírně obtížné jejich trasování, protože o nich většinou máme velmi málo informací o jejich pohybu,“ vysvětlil Malý a dodal, že česká ekonomika sezónní pracovníky nepochybně potřebuje.

 

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto