Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Technologické centrum: Naše startupy tvoří funkční ekosystém

12. 4. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Jak funguje podnikatelský inkubátor v online režimu a jak jeho startupy aktivně pomáhají v době krize? O tématech webinářů i tisku štítů pro zdravotníky jsme mluvili s Ondřejem Zezulákem, ředitelem TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové.

Dotkla se vás opatření související s pandemií?
Samozřejmě se opatření dotkla i nás. Každý měsíc pořádáme řadu akcí, ať už jde o workshopy, semináře nebo různé kurzy. Do toho tu jsou i velké akce jako jarní Hradecký startovač, oblíbená FuckUp Night nebo Open Data Hackathon. Tyto plánované a připravované akce jsme zatím odložili, ale věřím, že až se situace uklidní, potkáme se na nich.

Jak funguje TC HK v tomto „nouzovém režimu“?
Jednoduše jsme se přesunuli do onlinu. Naší hlavní činností je práce se startupy, poradenství pro začínající podnikatele i zavedené firmy – to vše zvládáme i na dálku. Konzultujeme přes videohovory, e-maily, telefon, což děláme i v „normální“ době, jen teď intenzivněji a bez osobních schůzek. Protože není možné pořádat žádné akce, překlopili jsme alespoň část z nabídky do digitální podoby. Organizujeme různé webináře s osvědčenými lektory, které probíhají formou online přednášky s navazující diskuzí. Věnují se především tématům spjatým s aktuální situací, především krizovému managementu, financím a právu, protože to je to, co firmy momentálně nejvíc řeší, a ještě dlouho řešit budou.

Vaše startupy se v březnu pustily do 3D tisku ochranných pomůcek. Jak myšlenka vznikla?
Celá iniciativa probíhá pod záštitou Univerzity Hradec Králové, se kterou velmi úzce spolupracujeme už od dob našeho vzniku. Právě zde se spojily dva naše startupy – TriLab, který vyrábí 3D tiskárny, a DeepLab, jež se zabývá vývojem senzorů monitorujících životní funkce. Spolu během několika dnů spustily tisk ochranných štítů, které obratem putovaly na místa, kde jsou nejvíc třeba, mimo jiné do fakultní nemocnice. Máme z této iniciativy velkou radost, o to větší, že se na ní podílejí startupy z našeho inkubátoru. Dokazuje, že to, co děláme, dává smysl, a že vytváříme ekosystém, který opravdu funguje.

Zaměřujete se především na startupy. Je vůbec teď vhodná doba začít podnikat?
Startupy, které letos rozjely podnikání, mají jistě začátek hodně ztížený. Věřím, že pro mnohé je aktuální situace i likvidační, protože ještě nemají vytvořené žádné rezervy – rozjezd podnikání je vždy finančně velmi náročný. Obecně musí mnozí z nás v této době vykročit ze své komfortní zóny, naučit se dělat věci trochu jinak. Myslím, že to je dobrá příležitost k určitému restartu myšlení a třeba k tomu, pustit se jiným směrem a odhodlat se k něčemu novému. A tím může být klidně začátek podnikání.

www.tchk.cz