Pondělí

5. června 2023

Nyní

23°

Zítra

20°

Svátek má

Bílá věž se otevřela, letos s architektem Josefem Gočárem i královnou

14. 5. 2020

page.Name
Po opatřeních souvisejících s nákazou Covid-19 byla Bílá věž, dominanta Hradce Králové, uzavřena stejně jako mnohé další instituce. Nyní však přišla dobrá zpráva, od včerejška opět otevřela dveře veřejnosti za zvuku fanfár hráčů na žesťové nástroje z hradecké filharmonie.

„Letos jsme se připojili k výročním akcím u příležitosti 140 let od narození Josefa Gočára. Ten spolu s Janem Kotěrou a dalšími architekty významně zasáhl do moderního podoby našeho města. Cestou za výhledem do kraje si budou moci návštěvníci od 1. června na dotykových obrazovkách prolistovat životem a dílem tohoto urbanistického velikána,“ prozradil Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která Bílou věž provozuje.

Na své si přijdou i malí návštěvníci, které věží 20. června, 4. července, 29. srpna a 12. září provede průvodkyně – královna. V případě velkého zájmu budou termíny rozšířeny na dvě prohlídky denně. Děti se mohou těšit také na polednici, která se objeví 30. srpna.  Po dlouhé odmlce se opět rozezní zvon Augustin. Bude tomu tak v pondělí 18. května se od 9 hodin jako výraz díků všem, kteří v první linii bojovali a bojují s onemocněním Covid-19.

První veřejné zvonění bude možné navštívit 3. července při výročí bitvy u Hradce Králové roku 1866. Chybět nebude ani Svítání na Bílé věži, to první 14. června, a první soboty v měsíci populární noční výstupy. Podle provozovatelů bude Bílá věž prozatím otevřena od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin. Současné omezení otevíracích dní platí do odvolání.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz