Sobota

2. července 2022

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Peticí vyjadřují nesouhlas se silnicí přes přírodní památku Na Plachtě 3

4. 5. 2020

page.Name
Více než tři tisíce občanů k dnešnímu dni zatím podepsalo petici a tím vyjádřilo nesouhlas s plánovanou výstavbou silnice přes přírodní památku Na Plachtě 3 v Hradci Králové. Podle členů petičního výboru stavba silnice plánovaná na severním okraji přírodní památky lokalitu poškodí přímou likvidací části ploch, které jsou důležité pro život mnoha chráněných a ohrožených druhů, například loviště a zimoviště obojživelníků a plazů.

„Stavba by zničila část nynějších ploch se sezónně kvetoucími rostlinami, které jsou důležité pro motýly, čmeláky, samotářské včely a další opylovače,“ upozorňují členové petičního výboru a uvádějí, že významně ovlivní přírodní památku záborem plochy a posunem nárazové zóny do nitra přírodní památky.

„Kromě přímé likvidace stanovišť dojde k degradaci přilehlých ploch podél komunikace, například cizorodými látkami při zimní údržbě posypem a solením nebo tak zvaným světelným smogem,“ dodávají a svými hlasy se obracejí na zastupitelstvo města s tím, že chtějí přírodní památku Na Plachtě 3 zachovat v současném stavu, aby i nadále zůstala místem výskytu ohrožených a vzácných druhů živočichů i relaxační zónou města.  

Záměr stavby silnice v přírodní památce, která je považována za výjimečné místo zejména z hlediska přídovědného a také výskytem více než dvou tisíc převážně chráněných živočichů, už v minulosti vzbudila rozporuplné reakce. Rada města schválila zadání průzkumů a studií na stavbu silnice. Časový harmonogram výstavby nyní závisí na projednání záměru s dotčenými orgány a následné zpracování projektové dokumentace.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: muzeumhk.cz, naplachte.cz, botany.cz