Neděle

3. července 2022

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Po viru Antivirus, drobní podnikatelé mohou získat finanční injekci

29. 5. 2020

page.Name
Program ochrany zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát bude prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění. Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti, které budou přijímány do 12. června, o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

V hradecké programu Antivirus má být mezi žadatele rozděleno 10 milionů korun s tím, že budou žadateli o finanční pomoc splněny zastupitelstvem schválené podmínky. „Jde především o drobné podnikatele a živnostníky, kteří mají sídlo nebo provozovnu v Hradci Králové, zaměstnávají méně než deset osob a během nouzového stavu museli z důvodu vládních nařízení uzavřít své provozovny,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek. Seznam podmínek v plném znění a formulář žádosti je možné nalézt zde.

Za alespoň částečnou a důležitou kompenzaci považuje vyplacení finanční pomoci v rámci programu Antivirus Alžběta H., která má v Hradci Králové malou provozovnu s kadeřnickými a dalšími službami. „Určitě to vítám, i když mně to pomůže pouze částečně. Naštěstí jsem měla nějaké rezervy, takže mohu aspoň zaplatit odebrané zboží. Pořád si ale říkám, že lepší něco než nic,“ sdělila nám drobná podnikatelka.

Podle Martina Horáka, ředitele krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové, je pro vývoj nezaměstnanosti důležité, aby se situace normalizovala co nejdříve. „Podpůrná opatření myslím zafungovala, například jen přes program Antivirus jsme zaměstnavatelům v okrese Hradec Králové vyplatili již více než 35 milionů korun. Je to ale pouze řešení okamžitých dopadů, překlenutí výpadku a získání času,“ uvedl ředitel.

Ten považuje program Antivirus za velmi užitečný a na rozdíl od všeobecného vnímání i velmi jednoduchý. „Samozřejmě, nepomůže každému, ale bylo by naivní si myslet, že je vláda schopna ze státního rozpočtu plně kompenzovat důsledky pandemie,“ dodal. S vyplácením částek by město chtělo začít během července a srpna.

„I když se někomu tento způsob zdál pomalý, jsem přesvědčen, že je to naopak nejrychlejší možná cesta, protože jsme mohli začít konat až po skončení nouzového stavu a celý harmonogram se musí přizpůsobit termínům jednání zastupitelů,“ vysvětlil primátor. Finanční pomoc bude možné využít například na náklady na mzdy, související odvody, na energie, platby za nájemné s výjimkou případů, kde došlo k jejich prominutí v rámci dalších opatření programu Antivirus či nákladů, na které byla čerpána jiná podpora, například státu.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto