Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Chytrá aplikace hlídá spotřebu energií. Při poruše zasáhne

17. 1. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Každému se to někdy stalo. Nechal při odchodu puštěné spotřebiče nebo mu začal protékat záchod. V lepším případě přišel jen o pár korun, ve velkých objektech ale mohou být ztráty desetitisícové. Jen za rok 2018 vyplatily pojišťovny za vodovodní škody přes miliardu korun. Monitorovací systém NiXEnergy před zbytečným vyhazováním peněz brání. Majiteli objektu ukáže v aplikaci aktuální spotřebu energií a v případě havárie dokáže sám zasáhnout. Projekt firmy NiXE Development s. r. o. funguje už rok a půl, s rozvojem jí pomáhá také TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové.

Voda, elektřina a brzy i plyn. Spotřebu těchto energií dokáže monitorovací systém NiXEnergy pohlídat. „Majitel má v mobilu aplikaci, která mu ukazuje aktuální spotřebu sledované energie a její vývoj v čase. Systém dokáže detekovat nestandardní či havarijní stavy a v případě nehody i zavřít vodu. Zároveň majitele či správce budovy o takovém stavu informuje pomocí notifikace či e-mailu,” říká Jan Fikejz, který celý projekt rozjel.

„Zrovna jsem stavěl barák a chtěl jsem v něm mít zařízení, které by monitorovalo spotřebu energií. Na trhu ale nic, co by splňovalo moje požadavky, nebylo, a tak jsem si ho vymyslel,” vrací se na začátek Fikejz. To bylo v létě 2018. Od té doby přibral další dva kolegy a společně posouvají aplikaci dál.

Ruku v ruce s bezpečností funkcí jde i úspora peněz. Podle České asociace pojišťoven více než polovina domácností někdy řešila havárii vody. Pojišťovny na těchto škodách za rok 2018 vyplatily více než jednu miliardu korun. Takový protékající záchod může spolknout takřka čtyři tisíce měsíčně. Aplikace NiXEnergy pomáhá i se správným nastavením záloh na energie.

Systém poslouží dobře v bytě, ale především ve větších objektech. „Soustředíme se hlavně na budovy s velkou fluktuací lidí, kde je velká poruchovost koncových zařízení. Typicky to jsou úřady, firmy nebo školy,” dává příklad Jan Fikejz, který kromě komerční sféry působí také na Univerzitě Pardubice.

„Vedle, řekněme, konvenčního přístupu detekce nestandardních stavů v současné chvíli již aktivně testujeme i využití strojového učení, které vyhodnocuje odchylky od naučeného „normálního“ stavu spotřeby daného objektu. Systém si v podstatě vytvoří rovnice pro všední dny i víkendy a pak uživateli řekne, že je něco jinak,” představuje plány.

Součásti systému NiXEnergy je také záložní baterie, která ho udrží při životě ještě 24 hodin po odpojení od energie a díky ní je stále schopný uzavřít vodovodní ventil. I přes rozmanité funkce zabere instalace systému obvykle jen něco kolem hodiny
a zároveň je možné ho kdykoliv odpojit.

Chytrý monitoring spotřeby funguje mimo jiné také v budově, kde sídlí TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové, se kterým mladá firma spolupracuje. „My jsme vývojáři a některé věci jdou úplně mimo nás. Centrum nám hodně pomáhá s nastavením smluv, právními otázkami nebo kontakty v regionu,” pochvaluje si Fikejz.

www.nixenergy.eu