Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Do prestižního programu Calendaria Regina se pro příští rok dostalo 28 akcí

6. 11. 2020

page.Name
Seznam akcí, které se budou v Hradci Králové v příštím roce konat pod hlavičkou prestižního programu kulturních, sportovních a společenských událostí Calendarium Regina, tento týden schválili zastupitelé města. Současně byla těmto akcím potvrzena podpora z městského rozpočtu ve výši téměř třinácti milionů korun.

Některé události, jako festival Rock for People, letecká přehlídka CIAF nebo Dožínky, byly vzhledem k pandemii koronaviru nuceny letošní ročník zrušit a přesunout na příští rok, jiné se letos konaly v poněkud pozměněném a omezeném rozsahu. Své obsazení zná i další a stále více navštěvovaný seriál akcí ve městě na soutoku cyklus Královéhradecká nábřeží 2021.

„Současná situace je pro organizátory, a to nejen těchto velkých akcí, velmi nepříjemná. Vážíme si toho, že i přes nejistotu, ve které události plánují, chystají pro Hradečáky zajímavou nabídku kulturního, sportovního či společenského vyžití. Proto považuji za velmi důležité pořadatelům s předstihem potvrdit, že město je pro ně stabilním partnerem a mohou počítat s jeho podporou,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Hodnotící komise, která posuzuje jednotlivé žádosti pořadatelů o zařazení do Calendaria Regina, zastupitelům doporučila 28 projektů, z nichž u sedmi museli jejich organizátoři letošní ročníky zrušit a přeložit na příští rok. Nicméně dotace města v celkové výši více než 4,7 milionu korun a zařazení do prestižního kalendáře akcí jim byla potvrzena. Devět událostí pořádají městem založené či zřizované organizace a dotaci města mají zajištěnou již ve svém celoročním rozpočtu formou závazku veřejné služby.

„Jde o tradiční akce jako divadelní festivaly, Hudební fórum Hradec Králové nebo Open Skies for Handicapped, z městského rozpočtu půjde v příštím roce na tyto události necelých 3,5 milionu korun,“ přibližuje primátor. Nově podaných žádostí externích pořadatelů akcí, které se ucházely o zařazení do Reginy, bylo letos sedmnáct.

„Žádosti posuzovala hodnotící komise velmi pečlivě a podrobně, konkurence byla jako každý rok velmi vysoká. Nově byli pořadatelé akcí, které při hodnocení získaly potřebný počet bodů pro udělení dotace, pozváni k prezentaci právě před hodnotící komisí, která byla složena ze zástupců koaličních i opozičních zastupitelských klubů,“ vysvětluje náměstkyně primátora Monika Štayrová.

I ostatní akce, které se do Calendaria Regina nedostaly, ukázaly svoji kvalitu. Výsledek hodnotící komise neznamená, že o ně město nestojí, mohou o podporu a finanční pomoc žádat v dalších dotačních titulech města. „Calendarium Regina je velmi prestižní společnost událostí kulturního, sportovního či společenského života v Hradci Králové, dotaci města však každoročně získávají také desítky dalších akcí prostřednictvím dotačních programů na pořádání sportovních, kulturních nebo akcí z oblasti cestovního ruchu, kde chceme v příštím roce rozdělit více než 5,6 milionů korun,“ dodala náměstkyně.

Zastupitelé v pondělí současně schválili program dalšího oblíbeného seriálu akcí, cyklus Královéhradecká nábřeží. Podobně jako u Calendaria Regina, i v tomto programu na příští rok budou tři tradiční akce, které musely být z důvodu epidemie koronaviru letos zrušeny. Podpora města ve výši 990 tisíc korun jim však zůstala.

„Vzhledem k tomu, že akci Nábřeží keramiky a skla pořádá městská organizace Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, hodnotící komise posuzovala pouze sedm nových žádostí, které dorazily v řádném termínu, a všechny doporučila zastupitelům zařadit do cyklu Královéhradecká nábřeží s celkovou podporou téměř 600 tisíc korun,“ vysvětlil primátor.

SEZNAM AKCÍ V CALENDARIU REGINA 2021

Jazz jde městem/Jazz Goes to Town 2021

155. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

Dance Floor Atack

Soutěžní rozárium - Mezinárodní soutěž novinek růží

Open Air Program 2021

Velká cena Hradce Králové

Night run a Avon běh Hradec Králové 2021

Celostátní setkání mládeže Hradec Králové 2021

Nova Cup - Hradec Králové

Gočárovy schody 2021

Sborové slavnosti (jaro)

ISSS/V4DIS 2021 - Internet ve státní správě a samosprávě

Mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů

Čekání na Václava - festival velkých malých divadel

Hudební fórum Hradec Králové

Folklórní festival Pardubice - Hradec Králové

První den spolu - novoroční ohňostroj

Středoevropský jazzový most

Entrée k tanci

Gaudeamus Theatrum / Mezinárodní Setkání uměleckých škol

Open Skies for Handicapped 2021

Den propagace zemědělství - Královéhradecké krajské dožínky

Rock for People

Hradec Králové Open - WDSF International Open 2021

Slavnosti královny Elišky

XXVII. Czech International Air Fest 2021 - CIAF 2021

Královéhradecký Majáles

Sborové slavnosti

SEZNAM AKCÍ CYKLU KRÁLOVÉHRADECKÁ NÁBŘEŽÍ 2021

Nábřežní jazzová pouť

Nábřeží umělců 2021 - Doba rudolfinská

Hradecké nábřeží gurmánů - Chuť jara a Chuť podzimu (2 akce)

Branný závod 2021

Nábřeží řemeslníků 2021

Hradecké sportovní hry 2021

Šampionát Evropy závodů šlapacích vozítek

Den vody

Hradec Králové - 14. Nábřeží sochařů 2021 - 2023

18. mezinárodní Nábřeží paromilů

Nábřeží keramiky a skla

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: hradeckralove.org