Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Do vozové flotily dopravního podniku města přibývají další autobusy

12. 11. 2020

page.Name
Celkem deset autobusů letos rozšíří městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Prvních pět vozů je v běžném provozu na linkách už od letních prázdnin, jeden byl nasazen v říjnu a další čtyři pak budou uvedeny do provozu během listopadu. Vozy nabízejí kapacitu více než sto míst, vybavené jsou klimatizací a USB porty pro nabíjení drobné elektroniky. Nové autobusy dopravní podnik letos nakoupil za více než 70 milionů korun včetně DPH.

„Samozřejmě se snažíme nejen udržovat a pečovat o stávající vozový park, ale také neustále zvyšovat kvalitu vozů i komfort pro cestující. Současnou flotilu dopravního podniku tak během letošního roku doplňujeme novými vozy značky IVECO Urbanway v délce 12 metrů, které poskytují kapacitu více než sto míst, kdy 28 z nich je na sezení a 78 na stání,“ řekl Zdeněk Abraham, ředitel Dopravního podniku Hradec Králové.

Vozy jsou také vybaveny klimatizací nebo USB porty pro nabíjení drobné elektroniky. Cestující si jistě povšimnou i nového uspořádání sedadel před prostředními dveřmi, kde je nyní zajištěna lepší průchodnost. „V autobusech jsou rovněž nejnovější motory Iveco, které splňují v současné době platnou emisní normu EURO VI s třídou D, která patří mezi ty vyšší. Vozy tak nebudou zátěží pro přírodu i ovzduší,“ uvedl ředitel.

Všechny nové vozy obsahují kompletní kamerový systém v interiéru, prostoru před vozidlem i za ním, který umožní řidiči pohodlné sledování aktuální situace v prostoru u všech dveří ve voze i při plně obsazeném vozidle. Podle ředitele je to bezesporu krok k větší bezpečnosti zaměstnanců i cestujících.

„Ve městech, kde se pro takový kamerový systém ve vozech MHD rozhodli, došlo k výraznému zlepšení chování problémových cestujících, snížil se vandalismus i drobná kriminalita. Zároveň došlo také k poklesům napadení řidičů nebo revizorů,“ dodal Abraham. Kamery dosud dopravní podnik používá u všech trolejbusů, u 20 elektrobusů a v některých autobusech. Do budoucna už budou instalovány ve všech nově pořizovaných vozech. Ve vozovém parku Dopravního podniku města Hradce Králové se po nákupu nových deseti nachází celkem 138 vozů, 97 autobusů včetně elektrobusů a 41 trolejbusů.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: iveco.com