Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Druhé vlně koronaviru čelí další balíček pomoci Antivirus II

3. 11. 2020

page.Name
Už během první jarní vlny koronaviru pomáhal hradeckým občanům a podnikatelům program Antivirus, který vyšel královéhradeckou radnici zatím na téměř 55 milionů korun. Město nyní spouští Antivirus II, který má zmírnit dopady druhé vlny pandemie.

Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové bude například odpuštěn poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce příštího roku, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8 milionu korun.

„Nájemcům, kteří užívají ke svému podnikání nebytové prostory ve vlastnictví města a v době nouzového stavu museli uzavřít či omezit své provozovny, bude opět poskytnuta sleva na nájemném. Její výše ale bude závislá na obdobných formách pomoci ze strany vlády,“ informovala mluvčí. Město také nakoupí 30 tisíc respirátorů typu FFP2 pro mateřské školy a městskou policii. Balíček Antivirus II včera na svém zasedání podpořili zastupitelé města.

„Pomocný program Anitivirus, který reagoval na jarní první vlnu koronaviru, se ukázal jako velmi efektivní. V této době je třeba pomáhat, jak jen to jde, proto chceme programem Antivirus II, podnikatelům a občanům znovu pomoci a ukázat jim, že jsme tu pro ně,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek. Balíčkem Antivirus II, chce radnice udržet v nynější výši podporu sociálních služeb, sportovní činnosti, volnočasových aktivit dětí a mládeže.

Další oblastí pomoci by měla být podpora subjektů v oblasti cestovního ruchu na území města nebo opatření směřující k zajištění finanční stability městských kulturních organizací a společností. „Chceme rovněž podpořit hradecké podnikatele, podobně jako během léta mezi ně rozdělíme finanční příspěvky. Zatím počítáme s finančním příspěvkem ve výši 2,8 milionu korun,“ nastínil primátor.

Balíček Antivirus II se bude týkat i městského rozpočtu. „Musíme přehodnotit rozpočet tak, aby zohlednil současné krizové období a byl připraven k financování opatření směřujících k jeho překonání. Z hlediska krajských měst patří naše finanční pomoc směrem k občanům mezi ty nejvýraznější,“ upozornila náměstkyně primátora Monika Štayrová. Učiněna budou také opatření, která povedou k zajištění stabilizace zaměstnanosti v magistrátu u v městských organizacích.

Opatření související s jarní vlnou nákazy se dosud netýkala pozastavení probíhajících nebo připravovaných městských investic. „Všechny investiční akce, které buď probíhaly nebo byly naplánované, jsme se zatím rozhodli nezastavovat. Je potřeba, aby byla v pohybu ekonomika a nemůžeme si dovolit zastavit ani rozvoj města. Stále tedy probíhá stavba sportovní haly na Pouchově, pokračuje první kolo zadávacího řízení na zhotovitele multifunkčního fotbalového stadionu, pracujeme také na přípravě inteligentního dopravního systému a bude zahájena stavba lávky přes Labe u Aldisu,“ prozradil náměstek primátora Jiří Bláha.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto