Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Fakultní nemocnice začala s postupným obnovováním neakutních příjmů

27. 11. 2020

page.Name
V souladu s pokynem Ministerstva zdravotnictví ČR začala Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové s postupným obnovováním neakutních příjmů, které byly v souvislosti s epidemiologickou situací s covid-19 omezeny od 21. října. Péče o pacienty s akutními zdravotními komplikacemi byla zajištěna po celou dobu.

Výraznějšímu obnovení neakutní péče brání vysoký počet pacientů s covid-19 a také relativně stále vysoký počet v práci nepřítomného personálu nemocnice. „Provoz budeme obnovovat postupně. Předpokládáme otevírání dalších operačních sálů a aktivní zvaní pacientů čekajících na výkon, který jsme mohli a museli odložit z důvodu epidemiologické situace,“ řekl ředitel FN Vladimír Palička.

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora rychlost návratu nemocnice k běžnému provozu bude záležet na dalším vývoji počtu pacientů s covid-19 a také na počtech chybějícího personálu. Objednávání pacientů se bude řídit klinickým stavem pacientů a potřebností výkonů.

V nemocnici je nyní hospitalizováno na několika odděleních vyhrazených pro péči o covid-19 pozitivní zhruba 130 pacientů, přibližně 35 z nich vyžadovalo umístění na jednotkách intenzivní péče. Nejvyšší počty hospitalizovaných, kolem 150, zaznamenala nemocnice na začátku listopadu, od té doby jejich počet pozvolna klesá.

V posledních týdnech také klesá počet prováděných testů v Odběrovém centru FN, zatímco na přelomu měsíce se jejich počty pohybovaly kolem 1500 denně, nyní počet poklesl pod 1000. „Centrum proto uzavřelo jedno ze svých tří odběrových míst. V případě navýšení potřeby testů je připraveno jej opět obnovit,“ uvedl mluvčí. V areálu nemocnice i nadále platí zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů vyhlášený od 26. září.

Oproti začátku měsíce, kdy v nemocnici chybělo více než 500 zdravotníků, o zhruba stovku klesl počet zdravotnického personálu, který je nemocný či se stará o člena rodiny. „Přestože počty hospitalizovaných klesají a mírně se zlepšuje personální situace, pro personál nemocnice je to mimořádně náročně období a je nutné všem vyslovit velké poděkování,“ dodal ředitel Palička.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto