Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Novým hejtmanem kraje se stal Martin Červíček. Důvěra mě zavazuje, řekl

2. 11. 2020

page.Name
Pro 29, proti 15, zdržel se 1. To je výsledek dnešního hlasování při volbě nového hejtmana Královéhradeckého kraje na ustavujícím zasedání Zastupitelstva KHK. Stal jím Martin Červíček (ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj). Opozice prostřednictvím zastupitele Zdeňka Prause (ANO) navrhovala na tento post Pavla Bulíčka (Piráti), ten však jejich návrh odmítl.

„Jsem nesmírně rád, že nejenom volební výsledky, ale také již ověřená spolupráce s některými kolegy v minulém období a v neposlední řadě i velmi podrobná povolební koaliční vyjednávání mně dávají naději, že jsme schopni kraj v novém složení jeho vedení vést v následujících čtyřech letech jako dobří hospodáři, transparentně, bez líbivých a prázdných gest s reálnými výsledky,“ řekl po volbě nový hejtman.

Ještě, než k tomu došlo, někteří opoziční zastupitelé dali otevřeně najevo, že novou koalici vedenou hejtmanem Červíčkem nepodpoří. „Já, jako lídr kandidátky našeho hnutí jsem měl možnost být u několika před i povolebních jednání. Mohu vám říci, že jsem během svého dlouhého života zažil vypjatých jednání celou řadu. Nikdy jsem se však nesetkal s pokrytectvím, alibismem a s tak razantní změnou názorů. Před volbami nás senátor Červíček ubezpečoval o tom, že je nutné složit silnou koalici z vítězných stran. Věřili jsme mu. Po volbách se však zachoval zcela jinak a jednání s našim hnutím nezahájil,“ prohlásil zastupitel Jaromír Dědeček (ANO).

Hejtman Červíček na tyto výhrady reagoval tím, že vítěz voleb oslovil subjekt, s nimiž chce spolupracovat v rámci koalice v dalších čtyřech letech. Vítěz voleb oslovil subjekt, s nimiž chce spolupracovat v rámci koalice v dalších čtyřech letech. „Vítěz voleb ještě před spočítáním výsledků nikde nechodila nenabízel jakoukoli spolupráci politickým subjektům. Vyčkal na spočítání výsledků a potom začal jednat. Vše ostatní ve své podstatě není pravda včetně toho, že by někdo s nikým nejednal,“ uvedl.

Kromě toho zdůraznil, že rada kraje má za sebou relativně úspěšné čtyři roky, které přinesly řadu výzev, někdy i nutnost velkých kompromisů, ale hlavně konkrétní výsledky. Svá slova podpořil konkrétními příklady, jako jsou postavení zcela nové budovy náchodské nemocnice za zhruba 1,6 miliardy korun. Více než zdvojnásobení investice do silnic, vyřešení řady věcí v oblasti dopravních staveb a dopravy, zkvalitnění středních škol a investic do nich ve výši 1,5 miliardy korun. „To vše při doplacení minulého dluhu kraje částkou 450 milionů korun,“ poznamenal.

V souvislosti s dalšími kroky kraje připomenul, že nejen kraj vzhledem k současné pandemické situaci čeká velmi složitá ekonomická situace, nutnost konsolidace v mnoha oblastech, především ve zdravotnictví a sociální oblasti s cílem systémově se připravit na podobné problémy.

„Nepochybně nejdůležitější a náročný úkol bude nezastavit rozvoj obcí a našeho kraje. Mezi priority bezesporu patří další investice do krajských nemocnic, výstavba nového pavilonu v Jičíně, do laboratoří v Trutnově, urgentní příjem v Rychnově nad Kněžnou, operační sály ve Dvoře Králové nad Labem či pokračovat v investicích do náchodské nemocnice, kde se bude řešit přístavba jednoho z dalších pavilonů,“ prohlásil hejtman, který upozornil, že nové vedení kraje čeká také velká investice do sociálních oblastí v podobě zvýšení kapacity o tři tisíce lůžek v pobytových službách pro seniory.

„Mezi priority bude určitě patřit další výstavba Domova Na Biřičce v Hradci Králové. Je třeba pokračovat v započatém trendu zvyšování investic do dopravní infrastruktury. Bude nezbytné stavět přeložku Náchod – Běloves – Velké Poříčí, nebo jižní propojku z Hradce Králové na hlavní silnici z krajského města ve směru na Pardubice, popřípadě přeložku od Dvora Králové nad Labem ve směru na Choustníkovo Hradiště a mnoho dalších strategických staveb v regionu,“ sdělil hejtman.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz