Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

ODS a ANO chtějí vést Hradec i po možném odchodu Zelených z koalice

23. 11. 2020

page.Name
Zelení před časem odhlasovali odchod z koalice, která vládne na hradecké radnici. Do 27. listopadu by mělo uskupení Změna pro Hradec, které se Zelenými tvoří jeden blok, zveřejnit výsledek svého vnitrostranického hlasování o setrvání v ní. Hnutí ANO a ODS se včera dohodlo, že chtějí pokračovat ve vedení stotisícového Hradce Králové i v případě odchodu Zelených z koalice.

„Nechci předjímat výsledek našeho hlasování, které začalo dnes. Se Zelenými dojde určitě ke vzájemné shodě na dalším postupu, ať dopadne hlasování jakkoli,“ řekl dnes ČTK šéf Změny pro Hradec Adam Záruba.  Zároveň odmítl, že by mohlo v případě rozdílného výsledku hlasování ve Změně pro Hradec nastat rozštěpení bloku se Zelenými. V minulosti působil Záruba smířlivěji ve vztahu k budoucnosti současné koalice než jeho kolega ze Zelených, současný náměstek primátora pro životní prostředí, školství a sociální věci Martin Hanousek.

Na radnici v Hradci Králové vládne koalice složená z ANO, ODS a bloku Změna pro Hradec a Zelení, koalice má v zastupitelstvu těsnou většinu 19 z 37 hlasů. Primátorem je Alexandr Hrabálek z ODS. „Zastupitelský klub ANO i ODS vyjádřily vůli pokračovat v koalici i v případě odchodu Strany zelených, která překvapivě hlasovala o odchodu z koalice ještě před termínem dohodnutého pro zaslání písemných odpovědí a termínem koaličního jednání,“ uvedl v prohlášení předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Pavel Marek.

Pokud Zelení nezmění názor, bude to podle něj znamenat pokračování vedení města bez náměstka Hanouska (Zelení). Blok Zelených a Změny pro Hradec má jediného náměstka, právě Hanouska. Ten je nejhlasitějším kritikem nynějšího složení koalice, zvláště pak hnutí ANO. Hanousek již dříve ČTK sdělil, že šance na zachování koalice na radnici je malá, přičemž by mohla pokračovat jako koalice demokratických stran bez ANO.

Důvodem nespokojenosti Zelených, ale i partnerské Změny pro Hradec je „dlouhodobě špatná spolupráce v rámci koalice“. Jejich kritika směřuje hlavně proti náměstkyni primátora pro správu majetku Věře Pourové (ANO) a náměstku primátora pro investice Jiřímu Bláhovi (ODS).

ČTK
Ilustrační foto