Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Oprava budovy filozofické fakulty zatím vyšla na 10 milionů korun

25. 11. 2020

page.Name
V centru Hradce Králové stavbaři opravují interiér budovy Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK). Rekonstrukce začala v září a dosud vyšla na zhruba 10 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci včetně přístavby budovy jsou 199,5 milionu korun.

Stavební práce zajišťuje firma Metrostav. Hotovo má být do dubna 2022, kdy by měla navázat rekonstrukce sousední památkově chráněné univerzitní budovy Pedagogické fakulty (PdF). V současné době pokračují práce na sanaci půdních prostor postupným rozkrýváním záklopu a opravou střešních krovů, čištění omítek, bourání konstrukcí, otloukání vápenných omítek, demontáže různých dodatečných stavebních prvků, sanitárních zařízení a další práce spojené s vyklizením objektu.

„Rekonstrukce běží v souladu s harmonogramem stavby a je proinvestováno asi pět procent z celkového rozpočtu, tedy zhruba deset milionů korun,“ řekl ČTK mluvčí UHK Jakub Novák. Univerzita na projekt, který počítá kromě rekonstrukce budovy také s vybudováním přístavby na úkor parkoviště pro akademiky, získala dotaci od ministerstva školství (MŠMT) 169,5 milionu korun.

Po dobu prací je veškerá činnost FF UHK přesunuta do budovy E v ulici Víta Nejedlého. Filozofickou fakultu hradecké univerzity v současnosti navštěvuje asi 1200 studentů. Kvůli vládním opatřením, které mají zbrzdit šíření epidemie koronaviru, se většina studentů vzdělává on-line.

Obě univerzitní budovy na náměstí Svobody, budova FF UHK a PdF UHK, v roce 2015 dostaly novou fasádu včetně zateplení. Také rekonstrukce sousední Pedagogické fakulty se tak bude týkat hlavně interiérů. Rekonstrukce PdF UHK by měla stát asi 250 milionů korun.

UHK vznikla v roce 2000 z Vysoké školy pedagogické. Nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí, plus zahraniční studenti, kterých ale kvůli koronaviru v současném akademickém roce výrazně ubylo.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: uhk.cz