Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Přestavba Gayerových kasáren dosud vyšla na 150 milionů

4. 11. 2020

page.Name
V centru Hradce Králové pokračují práce na přestavbě Gayerových kasáren, z nichž má vzniknout moderní muzejní depozitář. V současné době je tato investice za celkem 250 milionů korun s DPH za polovinou a zatím spolkla 150 milionů korun včetně DPH. Práce začaly loni na podzim, hotovo má být v polovině příštího roku.

„Pokračují práce na fasádě, instalují se rozvody, topení a další interiérové práce," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Pracovat by se mělo i přes zimu, zpoždění kvůli pandemii koronaviru kraj nepředpokládá. Součástí projektu je také výstavba nového objektu, kde bude badatelské zázemí. S historickou budovou bude propojený skleněnou chodbou, která vzniká nad pozůstatky hradby - bastionu, které se podařilo objevit.

Přístavba byla s ohledem na původní nález bastionu založena na pilotech, část vykopávek tak budou moci návštěvníci vidět prosklenou podlahou. Zřizovatelem muzea je Královéhradecký kraj, který je také investorem stavby. Většinu nákladů pokryje evropská dotace z IROP. V bývalých kasárnách byly před opravou odborná pracoviště Muzea východních Čech a depozitáře, po dobu prací jsou v provizorních prostorech.

Přestavba čeká také nedaleké Vrbenského kasárny, které tvoří s Gayerovými kasárnami a dalšími objekty jeden areál. V dosud nevyužívaném objektu Vrbenského kasáren má být vystavena přírodovědecká sbírka muzea, krajská archeologická expozice i infocentrum. Cílem kraje a města je vytvořit v areálu muzejní kampus s navazujícími prostory pro konání různých akcí. Vrbenského kasárny patří stále městu, i když už byla uzavřena dohoda o převedení do vlastnictví kraje.

ČTK
Ilustrační foto: hradeckralove.cz