Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Připravované vánoční trhy, rozsvěcení stromu i ohňostroj musí město zrušit

23. 11. 2020

page.Name
Hradecká radnice měla na letošní rok nachystaný nový rozšířený koncept vánočních akcí. Trhy se měly z Masarykova náměstí přesunout na Velké náměstí, každý den měly být doprovázeny kulturním programem a připravené bylo i kluziště a další atrakce zejména pro děti. Všechno je ale jinak. S ohledem na protiepidemický systém (PES) je město zrušilo.

Konat se letos nebude ani rozsvěcení vánočního stromu s doprovodným programem nebo novoroční ohňostroj. „Do poslední chvíle jsme věřili, že se nám vánoční trhy podaří uspořádat alespoň ve skromnější variantě. Bohužel v tuto chvíli je jasné, že je pro letošní rok musíme zrušit. Pořádání hromadných akcí je stále značně omezeno a nepředpokládám, že by se situace do poloviny prosince nějakým zásadním způsobem změnila,“ řekl primátor města Alexandr Hrabálek.

Podle něj systém vládních opatření PES jednoznačně ukazuje na to, že do poloviny prosince nebude epidemiologická situace taková, aby pořádání adventních trhů umožnila. „Jestliže se podíváme na matici opatření, která je běžně dostupná, zjistíme, že v současné době jsme v bodě 4. Aby se mohla konat akce s tak vysokou návštěvností, museli bychom se dostat na opatření s číslem 1, popřípadě zcela mimo opatření PES. To je při současném, i když znatelném, poklesu infekce zhola nemožné,“ konstatoval primátor.

Město se k tomuto kroku rozhodlo s ohledem na současnou epidemiologickou situaci a platná opatření proti šíření koronaviru zavedených vládou a příslušnými ministerstvy. „I přes klesající počty nakažených zůstává situace stále vážná. Rozhodnutí města zrušit vánoční trhy jistě nebylo jednoduché, ale v tuto chvíli je to i s ohledem na nastavený Protiepidemický systém (PES) zcela logický a správný krok. Město tímto nezbytným opatřením navíc zvyšuje šanci, že vlastní svátky vánoční již snad budeme moci prožít s mírnějšími omezujícími opatřeními,“ uvedl Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Město možnost pořádání vánočních trhů konzultovalo také na pravidelném jednání krizového štábu, který rovněž jejich konání nedoporučuje. Hradec tedy trhy ruší, čímž se připojil k ostatním věnným městům, která většinou vánoční trhy letos pořádat nebudou. „Nemohli jsme s rozhodnutím už dále čekat a nechávat prodejce ze stánků a další podnikatele v nejistotě. Každopádně ačkoliv jsou vánoční trhy pro někoho neodmyslitelnou součástí Vánoc, tak nejsou pro jejich krásné prožití to nejdůležitější,“ dodal primátor.

Město přitom letošní trhy připravovalo již od léta s novým konceptem. „Bohužel je již dnes jisté, že se neuskuteční ani akce pro širokou veřejnost s doprovodným kulturním programem. Původně jsme na celou dobu konání vánočních trhů měli také objednané kluziště a další atrakce především pro děti, jako vláček a kolotoč. Stánky s trhovci a s občerstvením měly být na celém prostoru mezi mariánským sloupem a budovou historické radnice,“ prozradila náměstkyně primátora Monika Štayrová.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto