Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Testy v Domově U Biřičky ukázaly covid u dalších 53 lidí, pozitivních je celkem 135

1. 11. 2020

page.Name
V seniorském Domově U Biřičky v Hradci Králové se uskutečnila druhá vlna plošného testování, která prokázala nákazu covidem-19 u dalších 33 klientů a 20 zaměstnanců. Testováno bylo 440 lidí. V současné době je v zařízení pozitivních 53 zaměstnanců a 82 klientů.

Jedno oddělení domova z celkem šesti je stále zcela bez nákazy. Masivně zasažená jsou dvě ubytovací oddělení, žádný ze seniorů se zatím neuzdravil. Jedna klientka je ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, přes 80 nemocných je v péči domova. S onemocněním covid-19 zatím zemřelo sedm klientů domova.

„Tito klienti trpěli dalšími jinými onemocněními. Celkový počet úmrtí odpovídá průměru posledního roku a počtu úmrtí loni v říjnu,“ uvedla mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová. Z personálu je nyní pozitivních 53 lidí. „V uplynulém týdnu jsme přijali ve zrychleném náboru 37 náhradních zaměstnanců, přičemž 12 studentů zdravotních a sociálních škol zde pracuje v rámci pracovní povinnosti,“ řekla Daniela Lusková, ředitelka Domova U Biřičky. Domovu se podle ní podařilo zajistit dostatek kvalifikovaného i náhradního personálu.

„Organizační opatření, izolace nemocných a ochranné pomůcky jsou dostatečně účinné,“ uvedla Lusková. Jak zaznělo z hejtmanství, situace v tomto sociálním zařízení stabilizovaná a není pro něj potřeba pomoci armády či jiných zařízení. Nákaza se v domově poprvé objevila začátkem srpna u jedné z pracovnic, tehdy se domovu podařilo zabránit šíření nákazy díky přísným interním opatřením.

Domov U Biřičky je největší zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji. Ubytováno je tam asi 340 klientů, o které pečuje 240 pracovníků. Nákaza se v domově objevila 19. října. Ve čtvrtek hejtmanství evidovalo nákazu novým koronavirem ve 32 pobytových zařízeních sociálních služeb, a to nejen v těch zřizovaných krajem. V některých zařízeních šlo pouze o pozitivní pracovníky, ve 14 byli nakažení i klienti. Celkově krajský úřad evidoval přes 260 nakažených klientů sociálních služeb.

ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera