Pátek

2. června 2023

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Ve fakultní nemocnici mírně klesl počet hospitalizovaných s covid-19

13. 11. 2020

page.Name
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v posledním období nestoupá a za poslední týden dokonce mírně klesl počet hospitalizovaných s covid-19. Zatímco minulý pátek bylo těchto pacientů zhruba 150, dnes se počet pohyboval kolem 140. Necelých 40 z nich zůstává na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice zaznamenává také pokles testů na covid-19.

„Pozitivní je, že se zastavil prudký nárůst počtu pacientů z přelomu měsíce. Na mnoha pracovištích je to přesto extrémně náročné, protože máme stále vysoký počet v práci nepřítomných kolegů, kteří jsou nemocní nebo se starají o své blízké. Všichni zaměstnanci si zaslouží velké uznání a poděkování za to, jak současnou situaci pomáhají zvládat,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

Počet v práci nepřítomných zdravotníků se stále pohybuje kolem 500. Kvůli chybějícímu personálu bylo nutné provést přesuny zaměstnanců mezi pracovišti. V nemocnici významně pomáhají medici, studenti zdravotnických škol či zdravotníci, kteří zareagovali na nemocniční výzvu s žádostí o pomoc.

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora kvůli zajištění dostatečné kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty jsou do odvolání omezené neakutní operace a provoz části ambulancí. Akutní péče o pacienty je samozřejmě i nadále zajištěna. „Bedlivě sledujeme vývoj situace, je důležité abychom se co nejdříve mohli vrátit i k těm odloženým operacím, protože jinak výrazně narostou čekací doby. Bez tohoto opatření by však péči o covidové pacienty nebylo možné zajistit,“ dodal ředitel. V nemocnici i nadále platí zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů.

V porovnání s předchozími týdny také klesl počet zájemců o odběr v Odběrovém centru Covid-19, které dokonce omezilo provoz jednoho ze svých tří odběrových míst. Zatímco v minulém týdnu počty odběrů dosahovaly i 1500 denně, například ve čtvrtek bylo odebráno necelých 700 vzorků, z toho bylo 175 pozitivních. V souvislosti s odběry nemocnice upozorňuje pacienty, aby si zkontrolovali u svých lékařů čísla svých mobilních telefonů, která tam mají uvedena a jsou na ně zasílány výsledky testů na covid-19.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto