Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Více než 30 příslušníků vězeňské služby darovalo krev ve fakultní nemocnici

11. 11. 2020

page.Name
Darujme krev. To je název celorepublikového projektu, ke kterému se připojila Vězeňská služba České republiky. V Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes dorazily darovat krev více než tři desítky příslušníků této služby z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora šlo o zaměstnance věznic v Hradci Králové, Pardubicích, Valdicích a Odolově, z nichž někteří darovali krev poprvé. „Do našeho projektu Darujme krev se zapojilo více než čtyři sta příslušníků a příslušnic Vězeňské služby ČR a jejich počet může ještě narůstat,“ přiblížila tuto aktivitu Petra Kučerová, mluvčí vězeňské služby.

Hromadné odběry krve byly již uspořádány v Praze a Ostravě, další jsou plánovány Brně, Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem, Liberci a Čáslavi. Vězeňská služba se tak připojila k dalším projektům, které podporují hromadné darování krve. „Na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové darují krev například skauti, studenti středních i vysokých škol, zaměstnanci firem či hokejisté hradeckého Mountfieldu,“ uvedl Sochor.

Krev mohou darovat zdraví lidé mezi 18 a 65 roky. Bližší informace o podmínkách a omezeních najdou zájemci na www.fnhk.cz/transf. Transfuzní oddělení FN HK odebírá krev a krevní složky bezpříspěvkovým dárkům, ročně se jde o více než 18 tisíc odběrů plné krve a 15 tisíc plazmaferéz. Oddělení krev také vyšetřuje, zpracovává a dodává transfuzní přípravky pacientům nemocnice.

Transfuzní oddělení v posledních měsících v souvislosti s epidemií covid-19 hledá dárce plazmy pro léčbu nemocných koronavirovou infekcí. Zájemcům, kteří se již uzdravili z onemocnění covid-19, se nejdříve odebírá vzorek krve na zjištění protilátek (návod na www.fnhk.cz/transf), v případě vysoké hladiny protilátek jsou pozváni na odběr plazmy, kterou použijí lékaři k léčbě pacientů v Královéhradeckém kraji.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FN HK