Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Zelení jsou pro odchod z hradecké koalice, rozhodli o tom hlasováním

16. 11. 2020

page.Name
Dlouhodobě špatná spolupráce v rámci koalice. To je podle královéhradeckých Zelených důvod pro odchod z vládní koalice na místní radnici. Jejich základní organizace o tom rozhodla v hlasování. ČTK to dnes sdělil náměstek primátora pro životní prostředí, školství a sociální věci Martin Hanousek (Zelení).

Partnerské uskupení Změna pro Hradec o tom ale ještě nerozhodlo, o setrvání v koalici by mělo teprve hlasovat. Koalice složená z ANO, ODS a koalice Změna pro Hradec a Zelení disponuje v zastupitelstvu těsnou většinou 19 z 37 hlasů. Hanousek přesto považuje šanci na zachování vládní koalice na radnici za velmi malou. Podle něj by mohla pokračovat jako koalice demokratických stran bez ANO.

„Mám plný mandát základní organizace Hradec Králové vypovědět za Zelené koaliční smlouvu a zahájit jednání se všemi demokratickými stranami o novém složení koalice. Když budeme dělat jakýkoli krok, musíme být ale v konsensu ze Změnou pro Hradec,“ řekl. Kritika strany Zelených a Změny pro Hradec směřuje hlavně proti náměstkyni primátora pro správu majetku Věře Pourové (ANO) a náměstku primátora pro investice Jiřímu Bláhovi (ODS).

„I kdyby se měnila koalice, musíme dál spolupracovat s ODS, bez ODS smysluplnou koalici složit nelze,“ řekl Hanousek. Šéf Změny pro Hradec Adam Záruba je ale opatrnější, a to i přesto, že také u nich zaznívá hlasitě názor z koalice odejít. „Zatím jsme ve Změně pro Hradec žádné hlasování neměli, uvažujeme o tom,“ uvedl s tím, že dává přednost dalšímu vyjednávání s koaličními partnery i z toho důvodu, že podle něj by po odchodu Zelených a Změny pro Hradec s největší pravděpodobností pokračovalo torzo současné koalice.

„Mohlo by potom přijít vniveč vše, co se nám podařilo. Musíme zvážit všechna pro a proti,“ myslí si Záruba. Oblastní rada ODS kvůli krizi zplnomocnila pro jednání s koaličnímu partnery primátora Alexandra Hrabálka, předsedu klubu Martina Soukupa a Oldřicha Vlasáka. Jejich cílem bude koalici zachovat, zlepšit její fungování a mediální prezentaci. Podle Hrabálka by spor neměl být důvodem pro rozpad koalice.

„Dokud se jedná a je vůle jednat, je pořád naděje, že se koalice může udržet. Myslím, že by byla velká škoda, kdyby se rozpadla. Podle mě se jí začalo dařit, spoustu věcí se nám podařilo posunout vpřed,“ nechal se slyšet primátor. V koalici na hradecké radnici byly spory již v minulosti, například v červenci hrozil její rozpad kvůli sporu o jmenování nového vedoucího odboru životního prostředí. V červnu byla koalice ve sporu kvůli stavbě fotbalového stadionu. Změna pro Hradec a Zelení se otevřeně přidaly na stranu opozice, která odmítá uzavření údajně předražené zakázky na správce stavby stadionu.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto