Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

ANO navrhuje do vedení Hradce Králové jako náměstky Marka a Turkovou

14. 12. 2020

page.Name
Po rozpadu radniční trojkoalice navrhuje hnutí ANO v Hradci Králové do nejužšího vedení města jako náměstky primátora nynější členy rady Pavla Marka a Andreu Turkovou. O návrhu bude jednat s ODS, s níž chce ANO pokračovat v menšinové koalici. ČTK to dnes řekl předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek.

Pokud by se ANO s ODS dohodly na obměně vedení města, začalo by podle Marka jednání s ostatními stranami o podpoře změn v zastupitelstvu. Jednání by se podle něj týkala i návrhu na odvolání Hanouska a Záruby z vedení města.

ANO má představu, že by Marek byl náměstkem primátora pro ekonomiku, dotace, kulturu, cestovní ruch a sport. Zejména by převzal ekonomickou gesci, kterou má nyní na starosti náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO). Štayrová by si po Pourové převzala gesci majetku a městských organizací. Turková by měla gesce sociálních věcí, zdravotnictví, školství a životního prostředí, které nyní řídí Hanousek.

Představitelé ODS minulý týden uvedli, že menšinová koalice se zatím nerozpadla a nikdo nenabídl smysluplnější řešení. Krátce po rozpadu trojkolice si ANO a ODS potvrdily, že jsou připraveny pokračovat ve vedení města spolu. Současně řekly, že budou hledat nového koaličního partnera. Pokud jej nenajdou, mají v plánu pokračovat v menšinové dvojkoalici a hledat podporu u důležitých bodů u ostatních. Podle Hanouska by v Hradci Králové měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM.

Trojkoalice se rozpadla na konci listopadu, kdy z ní pro neshody s hnutím ANO odešlo uskupení Zelení a Změna pro Hradec se třemi zastupitelskými hlasy. ANO a ODS mají v zastupitelstvu 16 hlasů z 37. V pondělí 7. prosince se ANO a ODS nepodařilo odvolat z vedení města náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení) a radního Adama Zárubu (Změna). Naopak opozici se na návrh Zelených a Změny podařilo odvolat náměstkyni primátora Věru Pourovou (ANO), a to k 31. prosinci.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také s třemi.

ČTK
Ilustrační foto