Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

22°

Svátek má

Dozorčí rada odvolala předsedkyni představenstva zdravotnického holdingu

1. 12. 2020

page.Name
Šestičlenná dozorčí rada Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje odvolala předsedkyni představenstva společnosti Ivanu Urešovou. Zároveň navrhla změny ve složení správních rad jednotlivých nemocnic, které povedou k jejich větší samostatnosti.

„Dozorčí rada na svém pondělním zasedání odvolala Ivanu Urešovou z funkce předsedkyně představenstva a doporučila představenstvu holdingu zvolit do svého čela současného místopředsedu představenstva Mariana Tomášika,“ potvrdil radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink. Urešová uvedla, že je se svou prací v čele holdingu spokojena. „Odvedla jsem kus práce. Tým jsem částečně přebudovala a dál jsme čekala na nové zadání, jakou úlohu bude holding plnit.“

Podle radního Finka se pozice Urešové v představenstvu jevila nadbytečnou. „Daleko více práce odvedli pan Tomášik, s členem představenstva panem Řezníčkem a další členové,“ myslí si radní. Nad tím to komentářem se však Urešová pozastavila. „Je pro mě s podivem, že pan doktor Fink ví, kolik, kdo jsme udělali práce, když já osobně jsme měla možnost se od jeho zvolení s ním potkat asi tak osm až devět minut,“ sdělila.

Urešová by po konci v představenstvu měla dostat odstupné 720 tisíc korun. Hejtman Martin Červíček ale takovou výši nepovažuje za správnou s tím, že kraj proto u holdingu a nemocnic přistoupí k novému nastavení smluv s manažery. K pracovní smlouvě a z ní vyplývajícímu odstupnému Urešová poznamenala, že smlouvy schválila dozorčí rada holdingu, mají je i ostatní členové představenstva a obdobné jsou i u statutárních ředitelů nemocnic. „Smlouva byla každému z nás nabídnuta a řádně schválena dozorčí radou,“ dodala.

Kromě jejího odvolání dozorčí rada doporučila představenstvu holdingu změny ve složení správních rad jednotlivých nemocnic. Každá správní rada by nově měla být tříčlenná – bude v ní zasedat ředitel nemocnice, jeden ze zaměstnanců dané nemocnice a zaměstnanec zdravotnického holdingu. „Tímto krokem dáme větší důraz na samostatnost řízení nemocnic, poté co se ustoupilo od jejich sloučení pod jedno IČO. Je to jeden z prvních kroků, kterým chceme docílit zefektivnění správy krajského zdravotnictví,“ uvedl Fink.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje je akciová společnost, pod kterou spadají oblastní nemocnice v Náchodě, Jičíně, Trutnově a Dvoře Králové nad Labem. Jediným vlastníkem společnosti je Královéhradecký kraj.

(hyš-čtk-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: zdravotnickydenik.cz