Neděle

16. června 2024

Nyní

20°

Zítra

23°

Svátek má

Fakultní nemocnice už spustila rezervační systém na antigenní testování veřejnosti

15. 12. 2020

page.Name
Odběrové centrum COVID-19 Fakultní nemocnice Hradec Králové spustilo rezervační systém, do kterého se musí přihlásit všichni zájemci o provedení antigenních testů na covid-19. Testování zájemců spustí centrum na svých odběrových místech zítra. Lidé musí před provedením testu, které jsou zdarma, předložit průkaz pojištěnce ve veřejném zdravotním pojištění České republiky, test se provádí výtěrem pouze z nosohltanu.

Rezervace je nezbytně nutná pro zajištění plynulosti provozu. Zájemci o odběr musí k odběrům přicházet s ochranou dýchacích cest a dodržovat hygienická pravidla a pokyny pracovníků centra,“ uvedla lékařka Lenka Hobzová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví je testování antigenními testy určeno pro osoby, které se cítí zdrávy a netrpí příznaky onemocnění covid-19.

Lidé nemocní či s příznaky musí, nejlépe telefonicky, kontaktovat svého praktického lékaře. Antigenní testy se neprovádějí u osob, které v uplynulých 90 dnech prodělaly infekci covid-19 a také v případech, že byly v uplynulých pěti dnech testovány PCR testem s negativním výsledkem.

V případě, že bude výsledek antigenního testu pozitivní, bude na Odběrovém místě COVID-19 proveden novým stěrem z nosohltanu PCR test k ověření pozitivity. Informace o výsledku tohoto vyšetření je zasílána prostřednictvím SMS na mobilní telefon nejpozději do 48 hodin.

Odběrové centrum COVID-19 nemocnice je nyní v provozu každý den. „Kromě antigenních testů zajišťuje také testování PCR testy pro osoby indikované lékaři a také testování samoplátců. Prosíme, sledujte informace o provozní době centra, která se může během svátků měnit,“ vyzval mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Centrum funguje jako drive-in, zájemci do něj přijíždějí automobily Třebešskou ulici, pro pěší je vyznačen příchod od pěší i vjezdové vrátnice FN HK.

„Žádáme zájemce o testování, aby využívali preferenčně své spádové odběrové centrum. Mapu umístění odběrových center v celé České republice včetně informací o jejich provozní době je možné najít na webu Ministerstva zdravotnictví ČR,“ dodal mluvčí.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto