Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecké Hnutí ANO nevylučuje po rozpadu koalice odchod do opozice

9. 12. 2020

page.Name
Vzrušené zasedání zastupitelstva města Hradce Králové, které se v pondělí konalo v Adalbertinu, má pokračování. Zdejší hnutí ANO totiž po rozpadu radniční trojkoalice nevylučuje odchod z vedení města do opozice. Reaguje na verdikt zastupitelstva, které odvolalo z funkce náměstkyni primátora Věru Pourovou (ANO).

Na zasedání někteří zastupitelé z ODS údajně hlasovali jinak a nedodrželi dohody s ANO. ČTK to dnes sdělil předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek. Hradecká trojkoalice se rozpadla na konci listopadu, kdy z ní pro neshody s hnutím ANO odešlo uskupení Zelení a Změna pro Hradec se třemi zastupitelskými hlasy. Zbylí členové koalice ANO a ODS mají v zastupitelstvu 16 hlasů z 37.

ODS v pondělí navrhla odvolat z vedení města náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení) a radního Adama Zárubu (Změna). Pro jejich odvolání hlasovali jen zastupitelé ANO a ODS a návrh neprošel. Proti odvolání Záruby však hlasoval radní Oldřich Vlasák (ODS). Vlasák v regionální MF Dnes k tomu uvedl, že při hlasování chyboval a ukliknul se.

Zatímco Hanousek a Záruba ve vedení města zůstali, opozičním stranám se na návrh Zelených a Změny podařilo odvolat z funkce náměstkyni Pourovou, a to k 31. prosinci. Opozice následně za pomoci Zelených a Změny zbavila radního Jiřího Langera (ANO) funkce zastupitele určeného tvorbou územního pánu města.

Podle Marka někteří zastupitelé ODS na zastupitelstvu nedodrželi dohody a „oslabili tak novou menšinou koalici“. ODS by se, jak řekl Marek, měla jasně vyjádřit, jak si představuje další spolupráci ve vedení města. „Hnutí ANO je jinak připraveno k odchodu do opozice a nechce se podílet na politikaření místo zodpovědně práce pro občany města,“ upozornil. Radní Vlasák prozradil, že se menšinová koalice zatím nerozpadla a nikdo nenabídl smysluplnější řešení.

ANO a ODS si krátce po rozpadu trojkoalice potvrdily, že jsou připraveni pokračovat ve vedení města spolu. Současně oznámily, že budou hledat nového koaličního partnera. Pokud jej nenaleznou, mají v plánu pokračovat v menšinové dvojkoalici a hledat podporu u důležitých bodů „od všech konstruktivních zastupitelů“. Náměstek primátora Hanousek doplnil, že by v Hradci Králové měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také s třemi.

ČTK
Ilustrační foto