Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Langra odvolali z funkce určeného zastupitele a Pourovou z pozice náměstkyně

7. 12. 2020

page.Name
Klíčovým bodem programu dnešního zasedání zastupitelstva města Hradce Králové byly personální změny. Vzhledem k tomu, že se 26. listopadu rozpadla vládní trojkoalice, z níž vystoupilo uskupení Změna pro Hradec a Zelení, na pořadu dne bylo odvolání Martina Hanouska (Zelení/ZPHZ) z funkce druhého náměstka primátora a bezpartijního Adama Záruby (ZPHZ) z funkce radního.

Oba zastupitelé totiž ve svých funkcích i po opuštění koalice zůstali, což se nelíbilo menšinové koalici ODS a Hnutí ANO, která argumentovala tím, že měli odstoupit, když koalici opustili. Po veřejném hlasování, kdy pro Hanouskovo odvolání bylo pouze 16 zastupitelů ANO a ODS a pro Zárubovo odvolání 15, tak oba zůstávají na svých místech. Prologem tohoto rozhodnutí bylo vyjádření nejen primátora města Alexandra Hrabálka ke koaliční krizi.

Primátor mimo jiné poznamenal, že ne stranickost, ale zájmy města a jeho občanů jsou tím nejdůležitějším. Hanousek pak představil v retrospektivní prezentaci své aktivity v roli náměstka primátora, například zlepšení podmínek sociálního bydlení, stavbu odlehčovací služby Honkova či  posun v oblasti životního prostředí. Primátor připustil, že Hanousek je úspěšný náměstek, ale vše považuje za kolektivní práci koalice.

Během zasedání se rovněž hlasovalo o odvolání radního a určeného člena zastupitelstva pro územní plán Jiřího Langera z těchto pozic. Zejména zastupitel Jan Holásek (HDK) mu vyčítal že tvorba územního plánu jde pomalým tempem. Město jej tvoří deset let a nyní to podle Holáska vypadá, že by mohl být přijat zastupitelstvem nejdříve na podzim roku 2023. „Vše trvá příliš dlouho a nejsou vidět žádoucí výsledky," prohládil. To však Langer kategoricky odmítnul.  

Po hlasování Langer zůstal v pozici radního, pro jeho odvolání bylo jen 17 zastupitelů. Z funkce zastupitele pro územní plán však byl sesazen. Zelení a Změna pro Hradec rovněž požadovala „hlavu“ náměstkyně primátora Věry Pourové s poukazem na to, že její práce je nedostatečná a svou funkci nezvládla. „Těch chyb je celá řada a město si zaslouží výrazně lepšího náměstka, který by měl spravovat veřejné finance,“ myslí si členové uskupení, které vystoupilo z koalice.

„Všechny moje návrhy byly do zastupitelstva nebo rady předloženy v zájmu spravedlivého a vyváženého rozhodnutí v souladu se zákonem. Vždy jsem se také bránila neslušnému a arogantnímu jednání některého z kolegů. Domnívala jsem se, že na úroveň nejen orgánů města patří vždy to, aby byly zachovány etické principy. Za tím stojím,“ sdělila ve svém vystoupení Pourová, která poté byla z funkce náměstkyně odvolána.

Hnutí ANO a ODS jsou po rozpadu koalice připraveny pokračovat i nadále ve vedení města společně s tím, že budou hledat nového koaličního partnera. Pokud se jim to nepovede, hodlají pokračovat v menšinové dvojkoalici a hledat podporu od všech konstruktivních zastupitelů.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Lenka Hyndráková