Čtvrtek

13. května 2021

Nyní

13°

Zítra

12°

Svátek má

„Péefky“ jsou každoročním dobrým evergreenem, dorazily i na adresu Salonek

30. 12. 2020

„Péefky“ jsou každoročním dobrým evergreenem, dorazily i na adresu Salonek 36 snímků
Do konce letošního roku, který zůstane v paměti všech obyvatel, jako rok spojený s nákazou covid-19, zbývá pouhý jeden den. Právě k týdnům před závěrem každého roku patří rozesílání novoročenek, tak zvaných P. F., což označuje novoroční blahopřání z francouzského pour féliciter. Novoročenka má vyjadřovat především přání, aby její adresát byl zdravý, obdařen štěstěnou, prostě, aby prožil rok následující co nejlépe.

Papírová novoročenka s přáním do dalšího roku se v české kotlině stala populární v průběhu 19. století. Jak stojí ve Wikipedii, další příčinu rozmachu novoročenek lze spatřovat v narůstajícím společenském, ale i celkově hektickém životním stylu obyvatel města. Novoročenky mají rozmanitý výtvarných charakter od poněkud konvenčního ztvárnění přes reklamní až po umělecký.

Právě výtvarní umělci jsou významnými propagátory a tvůrci novodobých novoročenek, které se neomezily pouze na slovní sdělení, ale jejich smyslem je také potěšit, pobavit či adresáta překvapit. PF tak bývají vtipné, eroticky zabarvené, úderné, ale třeba také romantické. Některé umělecké novoročenky v papírovém provedení se stávají vyhledávaným sběratelským artiklem.

V současné technologicky pokročilé době jsou obvykle rozesílány mailem, přes facebookový profil, Instagram, v podobě videí či jiným elektronickým způsobem. Vždy však mají jediný cíl: Popřát k novému roku. Také na mailovou adresu Salonek přišlo v průběhu posledních dnů několik novoročenek od jednotlivců nebo různých institucí z Hradce Králové, což nás samozřejmě potěšilo. Proto jejich výběr nyní čtenářům předkládáme s přáním dobrého vstupu do nového, snad lepšího a zdravějšího roku 2021!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz