Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Po nucené pauze se hospody v centru Hradce Králové rychle plní

4. 12. 2020

page.Name
Milovníci restaurací a štamgasti mají radost. Po nucené pauze vyvolané vládními protiepidemickými opatřeními, se otevřely hospody, restaurace, kavárna a bary v Hradci Králové. Oblíbené podniky v centru města se rychle plní. Lidé obnovují rezervace na vánoční večírky, které dříve zrušili.

Některé provozovny hlásí do Vánoc obsazenost z více než 80 procent. ČTK to řekli oslovení zástupci podniků. Prosinec bývá pro restaurace tradičně nejsilnějším měsícem v roce. Gastro podniky mohly znovu otevřít po rozvolnění protikoronavirových opatřeních ve čtvrtek 3. prosince.

„Doba plastová skončila, opět jedeme do skla, na talíř. Sice jsme měli výdejní okénko, ale všechno muselo jít do krabiček, do plastu. Lidé chodí opět na pivko, máme co dělat, abychom udrželi předepsanou padesátiprocentní kapacitu,“ řekl majitel Hospody Na Hradě Ota Macháček.

Restaurace mohou fungovat s omezenou kapacitou míst za přísných hygienických pravidel. Hned první den po otevření bylo přesto v hradeckých hospodách rušno. O obědy byl ale menší zájem, než hospodští očekávali.

„Vypadalo to celkem dobře, ale obědy byly ještě opatrnější. Asi 70 procent lidí si dalo jídlo u nás, asi 30 procent si jídlo vzalo s sebou. Od odpoledne do večera pak už bylo plno. Lidé si to užívali, byli spokojení, že už nemusí jíst z krabiček. Na víkend včetně dnešního večera je už téměř plno,“ uvedla Jana Kudrová z hostince U Kohouta.

V této hradecké hospodě většinu rezervací na prosinec po nucené uzávěře lidé nerušili. „Prosincové pátky byly už od ledna plné, a tak to zůstalo. Jen se musel osekat počet lidí u stolů. Do Vánoc máme v podstatě plno, volnější jsou jen neděle, pondělky, tam se ještě nějaký ten stůl dá zarezervovat. Od úterý do pátku jsou večery většinou komplet plné,“ prozradila Kudrová.

Hospody byly uzavřené 1,5 měsíce. I když některé měly výdejní okénko, zaznamenaly nemalé ztráty. „Jsme přibližně na nějakých 30 procentech z obratu. Zatím jsme nepropouštěli. Uvidíme ale, co bude dál. Pokud hospody zase zavřou, nezbude nám asi nic jiného. Ani o tom nechci přemýšlet,“ dodal Macháček.

ČTK
Ilustrační foto: na-hrade.cz, jogoo.cz