Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Rozpočet kraje na rok 2021 jen navržen jako vyrovnaný, investice poklesnou

2. 12. 2020

page.Name
Královéhradecký kraj v příštím roce kvůli koronavirové krizi a snížení příjmů předpokládá pokles investic o stovky milionů korun. Příjmy i výdaje krajského rozpočtu na příští rok činí téměř 4,86 miliardy korun, rozpočet je navržen jako vyrovnaný. Prioritou nadále zůstávají investice. Kraj chce šetřit především na provozních výdajích. Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje bude rozpočet schvalovat 14. prosince.

„Hledáme úspory provozních výdajů tím, že jsme jednotlivé rozpočtové kapitoly nastavili na minimum. Zaměřujeme se na plánované investice, kdy chceme využít všechny zdroje, které se nabízejí, především evropské dotace. Pokud je to nezbytné, některé investice rozložíme v čase. Ve střednědobém horizontu se zřejmě budeme muset zaobírat možností financování z bankovních úvěrů u klíčových investic v tomto volebním období,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Jak uvedl náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan, nejistota příštího roku je obrovská, příjmová stránka rozpočtu je s rozptylem půl miliardy až 700 milionů korun. „Je to bojové rozpočtování,“ sdělil.  Oproti letošnímu roku se počítá s nižšími daňovými příjmy. Dosahovat by měly 4,5 miliardy korun. Celkové příjmy mají být 4,86 miliardy korun.

Výdaje vycházejí z možností snížené příjmové základny. Do kapitálových výdajů patří financování výstavby průmyslové zóny Solnice-Kvasiny ve výši 60 milionů korun a převážná část prostředků na spolufinancování projektů hrazených z fondů Evropské unie – 353,4 milionu z celkových 372,5 milionu korun.

V průběhu každého roku jsou dodatečné příjmy na plusové stránce rozpočtu. Máme také možnost používat ušetřené peníze. Mimořádnosti bude moci kraj řešit v průběhu roku rozpočtovými změnami," konstatoval hejtman s tím, že je rozpočet připraven zodpovědně. V dotačním fondu Královéhradeckého kraje je 85 milionů korun a ve fondu rozvoje a reprodukce 340 milionů korun. Jeho největší část půjde na investice v sociální oblasti a dále do zdravotnictví a školství.

„Proti minulému roku jsou celkové rozpočtové výdaje nižší o více než půl miliardy korun. Vedle toho ale máme políčeno na řadu dotací a ty mohou rozpočtu pomoci v řádu stovek milionů. I když šetříme v provozu, vlastních dotacích i investicích, tak na přípravu a kofinancování státem poskytovaných dotací peníze budou,“ ujišťuje náměstek hejtmana Cogan.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto