Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže míní, že město chybovalo v tendru na stadion

17. 12. 2020

page.Name
Město Hradec Králové podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chybovalo v tendru na stavbu nového fotbalového stadionu za téměř 600 milionů korun bez DPH. Nedostatečně podrobně a srozumitelně se vypořádalo s námitkami společnosti PORR, která si stěžovala na zadávací podmínky soutěže. ČTK to dnes řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Společnosti PORR se nelíbí některé zadávací podmínky soutěže a nastavená hodnoticí kritéria. Jak řekl Dušan Čížek, člen představenstva společnosti PORR, za jistých okolností město bude muset za stadion utratit i o 100 milionů více, než je nutné, což uvedla už dříve regionální MF Dnes. Město námitkám nevyhovělo.

Radnice prozradila, že rozhodnutí ÚOHS je procesního charakteru a nejde tedy o verdikt, zda stanovení zadávacích podmínek je správné či nikoli. Navíc městu neukládá tendr zrušit, takže soutěž může pokračovat. Hradec však vzhledem k zahájenému správnímu řízení antimonopolním úřadem nemůže s případným vítězem podepsat smlouvu.

Primátor Alexandr Hrabálek k situaci ve věci údajně špatně vypořádaných námitek poznamenal, že ji nyní analyzuje administrátor zakázky. „V tuto chvíli máme v zásadě dvě možnosti. Můžeme buď podat rozklad, který má odkladný účinek rozhodnutí, a vyčkat, jak rozhodne předseda ÚOHS. Druhou možností je, že necháme rozhodnutí nabýt právní moci a následně necháme administrátora opětovně vypořádat námitky stěžovatele,“ řekl.

Stěžovatel by pak mohl vypořádání buď přijmout, nebo opět podat návrh na přezkum. „Rozhodně chceme zvolit takovou cestu, která nebude proces zbytečně prodlužovat a bude především efektivní. Rozhodnout bychom se měli do konce letošního roku,“ upozornil primátor. Do tendru na stavbu stadionu se na konci října přihlásilo několik zájemců.

Jejich počet město nezveřejnilo. V nynějším prvním kole se bude posuzovat, zda zájemci splnili kvalifikační podmínky účasti v zadávacím řízení. Účastníci, kteří je splní, budou v druhém kole vyzváni k podání předběžných nabídek. Po jejich posouzení a po jednání s účastníky město zafixuje zadávací podmínky do finální podoby, aby byly pro všechny stejné. Pak uchazeči podají konečné nabídky.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu připravuje přes 15 let a jde o jednu z prioritních investic. Současný tendr, který město vypsalo 4. září, je čtvrtý v pořadí. Zakázka je vypsaná metodou Design and Build, tedy Navrhni a postav. Dané jsou základní požadavky města na velikost a funkce stadionu. Město dosud mínilo, že smlouvu s vítěznou firmou by radnice mohla uzavřít na jaře roku 2021. Na projektování a stavbu bude mít firma dva roky.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera