Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Diecézní charita Hradec Králové se obává kolapsu domácí zdravotní péče

27. 10. 2020

page.Name
Diecézní katolické charitě Hradec Králové chybí kvůli koronavirové nákaze zhruba 20 procent personálu a domácí zdravotní péči, kterou zajišťuje pro tisíce lidí, zvládá s vypětím všech sil. Vyzývá proto k výpomoci dobrovolníky. ČTK to dnes řekla její ředitelka Anna Maclová.

„Situace je velmi složitá. Minulý týden jsme pouze ve dvou farních a oblastních charitách neměli v řadách zaměstnanců covid. Zaměstnanci jsou nejčastěji zasaženi přímo nákazou nebo karanténou. Zatím služby držíme zuby nehty, některé služby poskytujeme on-line v omezeném režimu. Snažíme se vytrvat a být potřebným maximálně nablízku,“ uvedla ředitelka.

Z nabízených služeb je podle ní v současnosti pod největším tlakem domácí péče. „Obávám se, aby nenastal kolaps domácí zdravotní péče. Se zhoršující se situací nemocnice propouští dost lidí do domácí péče, aby uvolnily lůžka pro covid pozitivní pacienty. Nejsou testováni na covid, takže často nevíme, ke komu jdeme. Přibývá už i nakažených pracovníků z domácí zdravotní péče,“ sdělila Maclová.

Podle ní na rozdíl od první vlny epidemie koronaviru má hradecká diecézní charita, která má deset dobrovolnických center, kam se zájemci mohou hlásit, tentokrát ale dostatek ochranných prostředků. „Zdravotní péči, ale nelze nahradit dobrovolníky, mohou ji vykonávat pouze zdravotní sestry. Dobrovolníky využíváme hlavně v pečovatelské službě nebo při hlídání dětí zaměstnanců,“ dodala Maclová.

Diecézní katolická charita Hradec Králové zaměstnává přes tisícovku lidí, provozuje 20 farních a oblastních charit, které poskytují sociální a zdravotní služby ve více než 240 zařízeních. Při některých z nich působí mobilní domácí hospice. Středisek domácí zdravotní péče má 13, přičemž každé středisko může mít 200 až 250 klientů za rok. Hradecká charita má přes 40 tisíc klientů.

ČTK
Ilustrační foto: charita.cz