Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Dobrá zpráva: Bono publico oceněno v celostátní soutěži Stavba roku 2020

16. 10. 2020

Dobrá zpráva: Bono publico oceněno v celostátní soutěži Stavba roku 2020 0 snímků
Velmi zdařilá rekonstrukce schodiště Bono publico v Hradci Králové, které bylo jedním z nominovaných v celostátní prestižní soutěži Stavba roku 2020, získalo jednu ze zvláštních cen. Včera její organizátoři zveřejnili výsledky letošního ročníku přehlídky nejzajímavějších a mimořádných staveb v naší republice.

Rekonstrukce více než 37 metrů dlouhého krytého schodiště v historickém centru města získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní plánování. Investorem oprav bylo město Hradec Králové, autorem projektu byli architekti Jaromír Chmelík a David Baďura a samotnou stavbu realizovala společnost Matex.

„Již při otevírání schodiště loni na podzim jsem řekl, že rekonstrukce se tak povedla, že je škoda po těch schodech chodit. Vše, včetně toho, že si můžeme pro náš výstup či sestup po schodech zvolit hudbu či ticho, se povedlo tak, že si tohoto počinu zkrátka musel někdo všimnout. Jsme tomu rádi a všem, kteří se na stavbě podíleli patří náš obrovský dík. Nejen za nádherný počin, ale také za to, že se podařilo zkultivovat část města, u které se to dlouhodobě nedařilo,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek.

Rekonstrukce oblíbeného schodiště, které spojuje historické Velké náměstí s křižovatkou Fortna na vnitřním městském okruhu, získala letos také Výroční cenu města Hradce Králové jako Událost roku 2019 a čestné uznání v rámci posledního ročníku krajské soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje. Celkovou opravu kulturní památky Bono publico provedlo město v několika etapách, když první začala v létě roku 2017. Obnovené schodiště bylo opět otevřeno v září loňského roku.

Opravy byly rozděleny do dvou etap, přičemž první z nich vyšla na 2,4 milionu a druhá na 22,8 milionu korun včetně DPH. Obnova této klasicistní památky se snažila vrátit jí její původní podobu, například spodní vstupní portál je zhotoven podle dobové fotografie, zásahy se však týkaly také horního portálu. Mimo to byly obnoveny omítky, okna a provedena izolační a sanační opatření proti vlhkosti.

Právě v případě opatření proti vlhkosti bylo nutné používat technologie moderní i prověřené časem. Vně sedmdesátistupňového schodiště jsou odvětrávací mezery a jílové izolace, které zamezují společně s elektroosmózou vlhkosti vstupovat do konstrukcí. Výměny se dočkalo také samotné schodiště, které bylo navráceno do původní podoby a nyní je dubové, nové jsou i pískovcové podesty.

Mezi přihlášenými stavbami byly kromě schodiště Bono publico – Hradec Králové také cyklostezka Hradec Králové – Pardubice: Stezka mechu a perníku – trasa přes slepé rameno a most ve Svinarech. Hlasovat mohla také veřejnost. Oceněné schodiště dostalo od veřejnosti 531 hlasů, cyklostezka získala 184 a most 523 hlasů.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: stavba roku 2020