Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Fakultní nemocnice omezuje operace, uvolňuje lůžka pro lidi s covidem

16. 10. 2020

page.Name
Nákaza covid-19 se stále šíří a způsobuje to problémy zdravotnickým zařízením. Ve Fakultní nemocnici (FN) v Hradci Králové se k dnešnímu dopoledni léčilo 37 pacientů s touto nemocí. Tři z nich byli na plicní ventilaci a jeden na přístroji ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Zbývalo tak pro pacienty s koronavirem šest volných lůžek na JIP a 15 standardních lůžek. Nemocnice kvůli uvolňování dalších lůžek pro pacienty s covidem-19 omezila neakutní operace.

Epidemická situace v kraji se zhoršuje. Denně přibývá 400 až 500 nových případů nákazy. V regionu je podle hygieniků takzvané komunitní šíření, kdy u části nákaz není znám jejich zdroj. Hradecká nemocnice je zatím připravena rozšířit počet lůžek pro lidi s covidem-19 na JIP na 40 a počet standardních lůžek na 80.

V krajských nemocnicích bylo ve čtvrtek odpoledne 142 lůžek pro pacienty s covidem-19, z toho 27 intenzivních. Obsazenost je nyní více než dvoutřetinová. Nemocnice mají ale stále možnost kapacitu řádově o desítky standardních lůžek navýšit, Kromě dostatečného množství míst musí FN pro nemocné řešit i počet pracovníků.

K dnešnímu dopoledni jí totiž chybělo více než 320 zdravotníků kvůli ošetřování člena rodiny, kdy lidé zůstávají doma s dětmi po uzavření škol, a také kvůli nemoci či karanténě v souvislosti s covidem-19. Počet chybějících pracovníků představuje podle náměstka ředitele nemocnice Zdeňka Tušla zhruba desetinu z celkového množství zdravotnického personálu.

S nedostatkem zdravotníků ze stejných důvodů jako v hradecké FN se potýkají i krajské nemocnice, kde se také léčí pacienti s covidem-19. V pěti z nich, ve kterých chybí desítky zdravotních sester, omezují plánované operace, aby mohly navýšit kvůli předpokládanému růstu pacientů s covidem-19 lůžka, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců krajských nemocnic.

Nedostatek personálu mohou v příštích dnech zmírnit studenti zdravotnických oborů, které ve čtvrtek povolal na výpomoc na základě požadavků nemocnic hejtman Jiří Štěpán.  FN požádala o pomoc 100 studentů medicíny a 47 budoucích zdravotních sester. Krajská Oblastní nemocnice Náchod, pod niž spadá i rychnovská nemocnice, chce 30 mediků a 30 sester a Oblastní nemocnice Trutnov 20 mediků a 20 sester. Hejtman také požádal armádu o výpomoc v náchodské nemocnic. Okres Náchod je v kraji nejvíce zasažen covidem-19. Do nemocnice v Náchodě má dorazit deset vojáků, kteří budou pomáhat zdravotníkům.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto