Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký hejtman Červíček z ODS bude mít 5 náměstků, nyní jsou 4

8. 10. 2020

page.Name
Budoucí hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) by měl mít pět náměstků. Dosavadní hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) má náměstky čtyři. Červíčkovým prvním statutárním náměstkem by měl být Pavel Bulíček (Piráti), druhým statutárním náměstkem má být Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Koaliční smlouva čtyř subjektů by mohla být podepsána přibližně za týden. Novinářům to dnes řekl Červíček.

"Je to tak nastavené s ohledem na význam jednotlivých kompetencí a na zastoupení politických subjektů v koalici," komentoval pravděpodobný budoucí hejtman zvýšení počtu náměstků.

Na vytvoření koalice v Královéhradeckém kraji se v pondělí dohodly vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši, Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů. Chystaná koalice je obdobou té nynější, jen ČSSD nahrazují Piráti.

Bulíček by měl mít na starosti investice, informační technologie a inovace, Bělobrádek by měl řídit životní prostředí a zemědělství, což měli lidovci v gesci i v končícím volebním období.

Náměstkyní hejtmana by měla zůstat Martina Berdychová (Východočeši), jen místo školství by měla nové vést sociální věci, cestovní ruch a kulturu. Náměstkem hejtmana pro finance by měl být Rudolf Cogan (STAN), který stejnou oblast dosud vede z pozice radního. Náměstkem hejtmana pro školství a sport bude Arnošt Štěpánek (Piráti).

Radním pro dopravu a majetek bude Václav Řehoř (ODS), který dosud vedl investice a majetek. Radním pro regionální rozvoj a dotace by měl být Adam Valenta (Piráti), který by ve funkci nahradil Pavla Hečka (ČSSD).

Zdravotnictví by měl vést lékař a bývalý primátor Hradce Králové z let 2010 až 2018 Zdeněk Fink (HDK). Dosud zdravotnictví jako náměstek hejtmana řídí Aleš Cabicar (TOP 09), který se ale jako lídr Spojenců do zastupitelstva nedostal. Cabicar dnes odmítl, že by měl na kraji zůstat v placené funkci ve zdravotnictví. Řekl, že se hodlá vrátit k podnikání.

Podle hnutí ANO, které bude další čtyři roky v opozici, nebude nově se tvořící koalice složená z deseti subjektů fungovat. ANO ji označilo za "kočkopsí" koalici a "mimořádně nešťastné řešení, které zabrzdí už tak skoro zastavený rozvoj regionu." Červíček to odmítl. "Musím se tomu trošku usmívat," řekl s tím, že chystaná koalice je s výjimkou ČSSD a Pirátů stejná jako ta končící.

ANO ve stanovisku k nové koalici také uvedlo, že Červíček nedodržel údajný slib, že by se na vládnutí v kraji měly podílet nejsilnější subjekty, tedy i ANO. ANO Červíčka označilo za protřelého politického šíbra. Červíček potvrdil slib, že by nejsilnější subjekty měly zahájit po volbách jednání mezi sebou jako první. Ale představitelé ANO spolu s ČSSD podle jeho informací už před spočítáním hlasů navštívili Piráty a lidovce. "Paradoxně hnutí ANO nedodrželo to, na čem jsme se domluvili," řekl.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj složená z TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty má SPD.

ČTK
Foto: Patrik Jandejsek